Sözcü Plus Giriş

Dünya Sağlık Örgütü Corona virüsü salgınını pandemi ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü, 114'ten fazla ülkeye yayılan Corona virüsü salgınını pandemi ilan etti. Öte yandan Slovakya'da virüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edildiği belirtildi.

19:40 -
Dünya Sağlık Örgütü Corona virüsü salgınını pandemi ilan etti

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bugüne kadar 4 bin 300’den fazla insanın ölümüne, 121 binden fazla insanın karantina altına alınmasına neden olan Corona virüsüyle ilgili haberler gelmeye devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde Corona virüsü (Covid-19) gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirdi.

Çin dışında vaka sayının 13 kat arttığını ifade eden Ghebreyesus Corona virüs için, kıta ve tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen “Pandemi” olarak nitelendirme kararını aldıklarını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus (FOTO: Reuters)

“DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Ghebreyesus, örgüt olarak salgını 24 saat boyunca izlendiğini dile getirerek, “Hem virüsün yayılma ve şiddetinden hem de virüse karşı yeterince harekete geçilmemesinden derin endişe duyuyoruz. Bu dolayı Covid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilmesi değerlendirmesini yaptık” şeklinde konuştu.

CORONA VİRÜSÜ 114 ÜLKEYE YAYILDI

Ghebreyesus ayrıca, pandemi ifadesinin dikkatsizce kullanılan bir kelime olmadığını belirterek yanlış kullanılması durumunda gereksiz korkuya, mücadelenin sonlanmasına yönelik haksız bir kabullenmeye yol açan bir kelime olduğunu söyledi.

Şu anda 114 ülkede 118 binden fazla vaka olduğunu ifade eden Ghebreyesus, 4 bin 291 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), salgını 30 Ocak’ta “uluslararası boyutta halk sağlığı acil durumu” olarak sınıflandırmıştı.

PANDEMİ NEDİR?
Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

Corona virüsünde son durum:

Yeni açıklanan bilgilere göre, Bulgaristan ve İsveç’te virüs nedeniyle ilk ölümler gerçekleşti. Almanya’da ölü sayısı 3’e yükselirken, Avrupa’da Corona’nın kaynağı olarak görülen İtalya’da vaka sayısı 10 bini aştı.

Bulgaristan ve İsveç’ten önce Panama, Endonezya, Belçika, Arnavutluk'ta ilk ölümlü vakanın gerçekleştiği, Moldova’da ise okulların tatil edildiği belirtildi.

İtalya
İtalya’da Corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 827’ye, vaka sayısının 12 bin 462’ye yükseldiği açıklandı.

İLGİLİ HABERİtalya'da kara gün! Bir günde 196 kişi daha öldüİtalya'da kara gün! Bir günde 196 kişi daha öldü

Azerbaycan
Azerbaycan Bakanlar Kuruluna bağlı Corona virüsüyle mücadele Operasyon Karargahı tarafından yapılan açıklamada, 2 kişide Corona virüsü tespit edildiği duyuruldu.

Açıklamada, İran’dan dönen bir Azerbaycan vatandaşında ve İtalya’dan dönen Azerbaycanlı bir öğrencide yapılan testlerin pozitif çıktığı kaydedildi. Virüs taşıdığı tespit edilen 2 kişinin karantinaya alındığı, sağlık durumunun stabil olduğu bildirildi. Azerbaycan’da tespit edilen 2 yeni vakanın ardından ülkedeki toplam vaka sayısı 12’ye yükseldi.

Rusya

Rusya’nın başkenti Moskova’da kurulan Acil Müdahele Karargahı tarafından yapılan açıklamada, Moskova’da 8 kişide daha Corona virüsü tespit edildiği duyuruldu.

Virüs tespit edilen kişilerden 6’sının Moskova’nın merkezinde bir hastanede karantinaya alındığı belirtilirken diğer 2 kişinin yine Moskova bölgesinde başka bir hastanede tedavi altına alındığı ifade edildi. Açıklamada, virüs tespit edilen 8 kişinin Rus vatandaşı olduğu aktarıldı Öte yandan Rusya’da 20 Corona virüsü vakası bulunuyor.

Daha önce Çin ve İran’a hava ulaşımında kısıtlama kararı alan Rusya bu kez Avrupa ülkelerine aynı kısıtlamaları getirdi. Rusya’da da görülen Corona virüsün ülkede yayılmaması için tedbirler alan Rusya, virüsün yoğun olarak görüldüğü İtalya, Almanya, İspanya ve Fransa’ya uçuşlarda kısıtlama getirdi.

Karara göre söz konusu ülkelere uçuşları sadece Rus Aeroflot şirketi gerçekleştirecek ve uçuşlarda azaltmaya gidilecek. Alınan kararın bu geceden itibaren uygulanacağı ifade edildi.

İngiltere
İngiltere Sağlık Bakanı Yardımcısı Nadine Dorries’in Corona virüsü testinin pozitif çıktığı açıklandı. Dorries’in kendini evinde karantina altına aldığı öğrenildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Dorries’in en kısa sürede sağlığına kavuşmasını dileyerek, Dorries’in doğru olanı yaptığını belirtti.

Öte yandan Birleşik Krallık’ta toplam Corona virüsü vaka sayısı 383’ye yükselirken, virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya ulaştı.

İran
İran Sağlık Bakanlığı İletişim ve Halkla İlişkiler Birimi Başkanı Kiyanuş Cihanpur ülkedeki Corona virüsü (Covid-19) vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Cihanpur ülkedeki Covid-19 onaylanmış vaka sayısının 9 bin'e yükseldiğini açıkladı.

Son 24 saat içerisinde 958 kişinin testlerinin pozitif çıktığını söyleyen Cihanpur, “Bunlardan 64'ü hayatını kaybetti. Böylece toplam ölenlerin sayısı 354'e ulaştı” dedi. Cihanpur son 24 saatte ülkedeki en fazla Covid-19 vakalarının İran'ın başkenti Tahran'da kaydedildiği belirterek, ülkede Corona virüsünden iyileşenlerin sayısının ise 2 bin 959 kişiye ulaştığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Direktörü Dr. Mike Ryan, İran’daki durumun çok ciddi olduğunu, karantina altına alınanların daha fazla gözetim altında tutulması gerektiğini belirtti.

Slovakya
Vaka sayısının 10 olduğu Slovakya’da virüsün yayılmasını önlemek amacıyla OHAL ilan edildi.

Afganistan
Afganistan Sağlık Bakanı Sözcüsü Dr. Wahid Mayar, Corona virüs (Covid-19) nedeniyle ülkede vaka sayısının 5'e yükseldiğini açıkladı. Afganistan’ın kuzeyindeki Samangan vilayetinde ilk vakanın ortaya çıktığını, böylelikle ülkede vaka sayısının 5'e yükseldiğini duyurdu.

Samangan'daki ilk vakanın birkaç gün önce İran'dan dönen bir kişide görüldüğü ve karantina altına alındığı duyuruldu. Hastalığın ortaya çıktığı 24 Şubat'tan bu yana en az 10 kişinin ise Corona virüs şüphesiyle karantinaya alındığı ve testlerinin sürdüğü belirtildi.

Ukrayna
Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Mart ayı sonuna kadar karantinaya alınacağı açıklandı. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko tarafından yapılan açıklamada, şehrin Mart ayı sonuna kadar karantina altına alınacağı duyuruldu.

Kliçko açıklamasında, Kiev'de bulunan ana okullarının, okulların, üniversitelerin, konferans salonlarının, eğlence merkezlerinin, sinema ve tiyatroların da Mart ayı sonuna kadar kapalı tutulacağını ifade etti.

Ay sonunda yapılacak olan değerlendirme ile, karantina uygulaması yeniden değerlendirilip tekrar gözden geçirilerek bir karara bağlanacak.

Gürcistan
Gürcistan Çevre ve Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bakan Yardımcısı Yuri Nozadze’de Corona virüs teşhis edildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Nozadze'nin yaptırdığı test enfeksiyonu doğruladı. Çevre ve Tarım Bakan Yardımcısı doktorların gözetiminde tedavisine devam edecek” denildi. (Reuters, İHA)

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

İLGİLİ HABEROkullar tatil edilecek mi? Bakan Koca'dan Corona virüsü açıklamasıOkullar tatil edilecek mi? Bakan Koca'dan Corona virüsü açıklaması İLGİLİ HABER14 Gün kuralı nedir? Corona virüsünden korunma yolları neledir?14 Gün kuralı nedir? Corona virüsünden korunma yolları neledir? İLGİLİ HABERKomşu Bulgaristan'da ilk ölüm!Komşu Bulgaristan'da ilk ölüm!
Son güncelleme: 15:14 18.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more