Sözcü Plus Giriş

Dünyanın izlediği toplantıyla ilgili ilk açıklama!

Libya'da çatışan taraflar arasındaki ateşkesi görüşmek üzere Moskova'da yapılan toplanan Türk, Rus ve Libya'lı heyetlerin ilk toplantısının pozitif bir yönde ilerlediği belirtildi.

Güncellenme: 09:10, 16/01/2020
Dünyanın izlediği toplantıyla ilgili ilk açıklama!

Reuters’ın son dakika olarak geçtiği haberde, Cumurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova’da yapılan toplantı için ‘pozitif ilerlemeler var’ ifadesini kullandığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

* Moskova’daki görüşmeler devam ediyor akşam saatlerinde bu görüşmeler herhalde nihayetlenecektir ama olumlu istikamette devam ettiği bilgisini aldım.

19 OCAK’TA BERLİN’DE OLACAKLAR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Libya’daki ateşkesi kalıcı hale getirmeye çalıştıklarını belirterek, Libya konusunda 19 Ocak’ta Berlin’de yapılacak zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile birlikte katılacaklarını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumartesi günü yaptığı açıklamada birbirine düşman iki yönetimin çatıştığı Libya’da barış sağlanması için Berlin’de bir konferans düzenleneceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da bugün yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın 19 Ocak’ta Almanya’ya günübirlik bir ziyaret gerçekletireceğini duyurmuştu.

Erdoğan, Conte ile düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, şu ana kadar kendisine gelen bilgilere göre, Moskova’da Türkiye, Rusya ve Libya’nın katıldığı görüşmelerin ise olumlu devam ettiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Libya'da yıllardır devam eden savaş çatışmayı sona erdirmek için inisiyatif alan Türkiye ve Rusya bugün Rusya'nın başkenti Moskova'da masaya oturdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla yürürlüğe giren ateşkes ikinci gününe girerken, Birleşimiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin BaşbakanI Fayez el Sarraj ile ülkenin doğusunu kontrol atlında tutan General Halife Hafter’in bugün Moskova’da bir araya geleceği açıklandı.

Bu görüşmeden önce ise Türk ve Rus heyetleri bir yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi.

İlginizi ÇekebilirCumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'ya gidiyorCumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'ya gidiyor
Yayınlanma Tarihi:17:10,