Sözcü Plus Giriş

Flaş iddia! İdlib’de ateşkesten sonra çatışma: En az 15 ölü

Türkiye ve Rusya'nın ateşkese yönelik mutabakatının ardından İdlib'den çatışma iddiaları gelmeye devam ediyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad güçleri ile cihatçılar arasında çıkan çatışmada 15 kişinin öldüğünü öne sürdü.

Sozcu.com.tr
13:10 -
Flaş iddia! İdlib’de ateşkesten sonra çatışma: En az 15 ölü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Moskova’da bir araya gelmiş ve  altı saat süren zirvenin ardından İdlib’de geçici ateşkes kararı alınmıştı.

İki ülke arasında imzalanan mutabakat metninde şu üç madde yer aldı:

1 – İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01'den itibaren durdurulacaktır.

2 – M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

3 – Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba'dan (Serakib'in 2 km batısı) Ain-Al-Havr'a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİ KAPSAMIYOR

Mutabakat metninin iki ülke dışişleri bakanları tarafından ilan edilmesinden önce konuşan Rusya lideri Putin, “Suriye'nin egemenliğinin korunmasından yanayız, terör örgütleriyle mücadelemizi azaltmayacağız” açıklaması yapmıştı.

Dolayısıyla ateşkes kararı, Birlemiş Milletler tarafından terör örgütü olarak kabul edilen grupları kapsamıyor. İdlib’de El Kaide bağlantılı Tahrir el Şam (HTŞ) mensupları yoğun olarak bulunuyor.

İLGİLİ HABERPutin ve Esad'ın istediği oldu! Moskova'daki mutabakat ne anlama geliyor?Putin ve Esad'ın istediği oldu! Moskova'daki mutabakat ne anlama geliyor? İLGİLİ HABERİdlib'de ateşkesin ardından Rusya'dan ilk açıklamaİdlib'de ateşkesin ardından Rusya'dan ilk açıklama
Son güncelleme: 15:44 12.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more