Fransa’da kilise yakınlarında bıçaklı saldırı

Fransa’nın Nice kentinde Notre Dame Kilisesi yakınlarında bıçaklı saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre üç kişi hayatını kaybetti. Polis kaynakları kurbanlardan birinin kafası kesilerek öldürülen bir kadın olduğunu belirtti. Öte yandan Avignon kentinde de bıçakla insanları tehdit eden bir saldırgan etkisiz hale getirildi.

Fransa’nın Nice kenti güne bıçaklı saldırı dehşetiyle uyandı. Belediye Başkanı Christian Estrosi, Notre Dame Kilisesi yakınlarında bir kişinin elindeki bıçakla etraftakilere saldırdığını duyurdu.

Reuters’ın aktardığına göre saldırıda ilk belirlemelere göre üç kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenlerin arasında bir kadının bulunduğu ve başının kesilerek öldürüldüğü iddia edildi.

Olayın ardından Notre Dame Kilisesi önü.

Ajansa konuşan bir polis kaynağı ve Fransız politikacı Marine Le Pen de bu iddiayı doğruladı.

SALDIRGAN VURULARAK YAKALANDI

Fransız basınına yansıyan detaylara göre polis ekipleri kimliği henüz açıklanmayan zanlıyı gözaltına aldı. Görgü tanıkları, saldırganın hem olay sırasında hem de yakalandıktan sonra tekbir getirdiğini öne sürdü.

Polisler olayın gerçekleştiği bölgeyi güvenlik çemberine aldı.

Yetkililer, olayın bir terör saldırısı olma ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı. Belediye Başkanı Christian Estrosi, “Saldırgan polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildikten sonra gözaltına alındı. Hastaneye kaldırıldı ve yaşıyor” dedi.

KARİKATÜRLE BAĞLANTISI ARAŞTIRILIYOR

Reuters, olayın ülkede bir öğretmenin okulda Hz. Muhammed karikatürü gösterdikten sonra öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtlığını körüklemesinden sonra gerçekleştiğine dikkat çekti.

Belediye Başkanı Christian Estrosi olay yerine gelerek polislerden bilgi aldı.

Saldırının bu durumla olan bağlantısının da araştırıldığı öğrenildi.

BAŞKA ŞEHİRDE DE BENZER OLAY YAŞANDI

Fransa, Nice’de yaşanan bu korkunç olayın etkisini üzerine atamadan bir başka Fransız şehrinde gerilimi yükselten bir olay yaşandı… Fransız radyo kanalı Europe 1’in aktardığına göre Fransız polisi Avignon kentinde yoldan geçenleri bıçakla tehdit eden bir adamı öldürdü.

 

Bu iddiayı uluslararası ajanslar son dakika gelişmesi şeklinde servis etti. Saldırganın kimliğinin belirlenmediği açıklanırken olayla ilgili henüz bir basın açıklaması yapılmadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan kınama: Hiçbir sebep şiddeti meşrulaştıramaz
Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın Nice kentinde Notre Dame Kilisesi yakınlarında düzenlenen bıçaklı saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 'Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekanında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin, dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır. Terörün farklı türleriyle mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden bir ülke olarak, Nice şehri sakinleri başta olmak üzere, Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz.'

KONSOLOSLUKTAKİ KORUMA YARALANDI

Nice’de yaşananların ardından Suudi Arabistan’daki Fransız konsolosluğunda da bir saldırı olayı meydana geldi.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA´da yer alan habere göre, Cidde şehrinde Fransız konsolosluğunda bir koruma `kesici bir aletle´ bıçaklandı. Saldırganın, korumayı yaraladıktan sonra gözaltına alındığı ifade edildi. Yaralı korumanın tedavisinin yapılmak üzere hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

MACRON’DAN İSLAM KARŞITLIĞI

Fransa’da geçtiğimiz hafta öğretmen Samuel Paty, Hz. Muhammed ile alay eden bir karikatürü sınıfta göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmüştü. Dünya kamuoyunun gündemine oturan olay sonrası Fransa’daki bazı kentlerdeki kamu binalarına Hz. Muhammed’in karikatürü yansıtıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ise ‘düşünce ve ifade özgürlüğü' vurgusu yaparak İslam karşıtlığını körüklemesi başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkenin tepkisini çekti.

ERDOĞAN’DAN BOYKOT ÇAĞRISI

Fransa liderine tepki gösteren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç hürriyetinden, inanç özgürlüğünden anlamayan, kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir, öncelikle akli noktadan kontrol” ifadelerini kullanmış ve Fransız mallarını boykot çağrısı yapmıştı.

Hz. Muhammed karikatürü krizinde Macron'a öfke büyüyor! İlginizi Çekebilir Hz. Muhammed karikatürü krizinde Macron'a öfke büyüyor!

 

Boykota götüren süreç: Erdoğan ile Macron arasındaki 7 kriz İlginizi Çekebilir Boykota götüren süreç: Erdoğan ile Macron arasındaki 7 kriz