Fransa’da son bir gün içinde 367 kişi daha öldü

Fransa'da corona virüsü salgını nedeniyle son 24 saat içinde 367 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede toplam ölü sayısı 23 bin 660'a yükseldi.

Fransa’da son bir gün içinde 367 kişi daha öldü

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede teyit edilen vaka sayısı son bir gün içinde bin 520 artarak 197 bin 579 oldu.

Açıklamada, hastane ve bakımevlerinde toplam 27 bin 484 kişinin tedavi edildiği, bunlardan 4 bin 387’sinin tedavisinin yoğun bakımda devam ettiği belirtildi.

FRANSA’DAN ‘NORMALLEŞME’ ADIMI

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Ulusal Meclis’te yaptığı konuşmada corona virüsü (Covid-19) salgını kapsamında normale dönüş planını açıkladı.

Ekonominin yeniden inşası için toplu taşımanın anahtar görev taşıdığını olduğunu dile getiren Başbakan Philippe, toplu taşımalardaki yeni kuralları, okullara dönüşü ve getirilen seyahat limitleri hakkında bilgi verdi.

Toplu taşımalarda maske mecburiyeti getirildiğini belirten Başbakan Philippe, sosyal mesafeyi korumak adına toplu taşımalarda yolcu kapasitesinin sınırlandırılacağını açıkladı. Başkent Paris’te metro seferlerinin yüzde 30 oranında düşürüleceğini duyuran Başbakan Philippe, yoğunluğun azalması için evden çalışabilenlerin uzaktan çalışmaya devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Philippe, öğrenci servislerinde de yolcu kapasitesinin yarıya düşürüleceğini ifade ederek okulların kademeli olarak açılacağını bildirdi. Başbakan Philippe 11 Mayıs’ta ilkokulların ve 18 Mayıs’ta orta okulların açılacağını dile getirerek derslere katılımın mecburi olmayacağını duyurdu.

Her sınıfta en fazla 15 öğrenci olacağını ve sosyal mesafenin korunacağını bildiren Fransa Başbakanı Philippe, kreşlerde ise en fazla 10’ar kişilik gruplar oluşturulacağı bilgisini paylaştı.

11 MAYIS’TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILIYOR

Başbakan Philippe, ilk ve orta öğretimde maske takmanın mecburi olacağını ifade ederek ana okullarında 3 yaşından küçük çocuklara maske mecburiyetinin getirilmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Philippe, sokağa çıkma yasağının kalkacağı 11 Mayıs’tan itibaren iller arası seyahatin yeniden başlayacağını duyurdu. Söz konusu seyahatlerin 100 kilometre ile sınırlandırılacağı ve 100 kilometreyi aşan seyahatler için iş veya ailevi mazeret bildirmek gerektiğini belirtildi.

Sokağa çıkma yasağının kalkması ile birlikte vatandaşların sağduyulu, medeni ve disiplinli olması gerektiğini ifade eden Başbakan Philippe, umursamazlığın sonucunun salgının yeniden başlaması olacağının altını çizdi. (Reuters, İHA)

 

 

 

Türkiye'deki güncel corona virüsü vaka ve vefat sayısı açıklandı İlginizi Çekebilir Türkiye'deki güncel corona virüsü vaka ve vefat sayısı açıklandı Bilim insanları The Guardian'a yazdı: Corona virüsünün sebebi biziz İlginizi Çekebilir Bilim insanları The Guardian'a yazdı: Corona virüsünün sebebi biziz Fransa'dan 3 bin yeni vaka şartı! İlginizi Çekebilir Fransa'dan 3 bin yeni vaka şartı!

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Başbakan Bilim Corona Fransa Google hastane İngiltere Meclis metro Normalleşme öğrenci Paris Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı son dakika söz Türkiye
Loading...