Güney Kore’den flaş Corona virüsü kararı

Corona virüsü salgını dünya genelinde büyük paniğe yol açarken Güney Kore hükümeti, sağlık ürünleri sağlayan şirketlerin aylık ortalama satış oranlarının 1 buçuk katından fazla ağız maskesi ve el dezenfektanı stoklamasına ceza getirildiğini açıkladı.

Güney Kore’den flaş Corona virüsü kararı

Çin'den dünya geneline yayılan ve 490 kişinin ölümüne neden olan corona virüsü salgınında Güney Kore’de de en az 16 kişide virüs şüphesi olduğu belirtiliyor. Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, ağız maskeleri ve el dezenfektanı talebinin, “stoklama” sonucunda “karaborsaya” neden olarak fiyat artışına neden olduğunu açıkladı.

Bakanlık, sağlık ürünleri sağlayan şirketlerin, aylık ortalama satış oranlarının 1 buçuk katından fazla ağız maskesi ve el dezenfektanı stoklamasına ceza getirdiğini ve bu cezaların 30 Nisan'a kadar devam edeceğini duyurdu. Stok yapanların 42 bin dolara kadar para cezası ve 2 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtildi. Güney Kore basını da 180 kişilik polis ve antitröst gözetleme ekibinin, stoklama faaliyetleri konusunda tam mesai yapacağını duyurdu.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam Ki, “Hükümet özellikle ağız maskesi pazarında yapılan manipülasyonun önüne geçmek için bir dizi önlem alacak” açıklamasında bulunmuştu. (İHA)

Çin Corona dizi Dünya Ekonomi Güney Kore Hükümet Kore Maliye Bakanı Maliye Bakanlığı para Polis Sağlık son dakika