İdlib’deki alçakça saldırı dünyanın gündemine bomba gibi düştü

Suriye'de Beşar Esad rejimine bağlı güçlerin İdlib'in güneyinde Türk askerine yönelik saldırısı dünyanın bir numaralı gündem maddesi oldu. Reuters, Associated Press, AFP, TASS gibi uluslararası ajanslar gelişmeleri anbean abonelerine servis ederken, ABD, İngiltere, Rusya ve Fransa gibi pek çok ülkenin basını Türkiye'ye yapılan bu alçakça saldırıyı okurlarına duyurdu.

İdlib’deki alçakça saldırı dünyanın gündemine bomba gibi düştü

GUARDIAN: İKİ KATLI BİNA VURULDU

İngiliz yayın kuruluşu Guardian, muhaliflerin elindeki İdlib kentinin kontrolüne yönelik gerilimin dramatik şekilde arttığına dikkat çekerek, 33 Türk askerinin hayatını kaybettiğini yazdı.

Muhaliflerin içinde kaynaklardan alınan bilgiyi aktaran Guardian, Bilyun köyündeki iki katlı bir binanın vurulduğunu ve askerlerin burada hayatını kaybettiğini yazdı.

LE MONDE: UÇURUM GENİŞLİYOR

Fransız Le Monde gazetesi, en az 33 Türk askerinin hava saldırıları sonucu hayatını kaybettiğini yazarken, bu gelişmenin “Ankara ile Moskova arasındaki uçurumun genişlemesine yol açma riski taşıdığı” yorumunda bulundu.

NYT: SAVAŞIN GİDİŞATI DEĞİŞEBİLİR

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi de gelişmeleri aktardığı haberinde, Türk askerine yönelik saldırının Türkiye ile Rusya arasında doğrudan çatışmaya yol açabileceği değerlendirmesine yer verdi. NYT, saldırının savaşın gidişatını dramatik ölçüde değiştirebileceğini yazdı.

Carlotta Gall imzalı haberde, Türk yetkililerin saldırının Suriye rejim güçlerince yapıldığı yolundaki açıklamalarına atıf yapılırken, son haftalarda bölgedeki saldırıların çoğunun Rus jetleri tarafından yapıldığı da hatırlatıldı.

WSJ: TÜRK ASKERİ BÜYÜK KAYIP VERDİ

Amerikan Wall Street Journal gazetesi saldırıya ilişkin Jared Malsin imzalı haberinde, Suriye’deki son muhalif bölge için verilen savaşta Türkiye’nin büyük kayıp verdiğini yazdı. Muhaliflerin Türkiye’nin desteğine rağmen Esad güçleri karşısında yenilgiye uğradığına dikkat çekilen haberde, Hatay valisinin saldırıyla ilgili verdiği detaylar da aktarıldı.

FİNANCİAL TIMES: TÜRKİYE’NİN EN ÖLÜMCÜL GÜNÜ

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, Laura Pitel ve Katrina Manson imzalı haberde saldırı sonrası verdikleri ilk bilgilerde çok sayıda Türk askerinin can verdiğini duyurdu. Son bir ay içinde Türkiye’nin 43 askerinin bölgede hayatını kaybettiğini yazan gazete, son saldırı için “Türkiye’nin Suriye’deki en ölümcül günü” ifadelerini kullandı.

İdlib'de Türk askerine düzenlenen saldırı dünya basınında İlginizi Çekebilir İdlib'de Türk askerine düzenlenen saldırı dünya basınında

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...