İngiltere’nin Türkiye’den beklediği corona malzemesi sonunda ulaştı

İngiliz kamuoyunun günlerdir Türkiye'den gelmesini beklediği 84 tonluk koruyucu ekipman ve 400 bin klinik önlük sabaha karşı İstanbul'dan Oxfordshire'daki Brize Norton'a ulaştı. Sky News'e konuşan Türkiye'nin İngiltere Büyükelçisi Ümit Yalçın, "Anladığım kadarıyla özel tedarikçiyle bir sorun yaşanmış. Türkiye İngiliz yetkililerle İngiltere'nin sorununu çözmek için iş birliği halinde" dedi.

İngiltere’nin Türkiye’den beklediği corona malzemesi sonunda ulaştı

Başta İngiliz medyası olmak üzere İngiltere genelinde, “Önlük sıkıntısı çekiyoruz, Türkiye’den beklenen kargo gelmezse sağlık hizmetleri durur” yorumlarının yapıldığı 84 tonluk koruyucu ekipman ve sağlık ekipmanları bugün sabaha karşı İngiltere’ye ulaştı.

Sky News, İstanbul’dan sabaha karşı 3’te kalkan İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağın Oxfordshire’daki Brize Norton’a ulaştığını duyurdu. Araçta 400 bin koruyucu önlüğün olduğu belirtilirken toplam 84 tonluk malzemenin ne kadarının ülkeye ulaştığının henüz bilinmediği belirtildi.

İngiltere'de ekipman krizi! Türk yardımları gecikince yağmurluk giydiler İlginizi Çekebilir İngiltere'de ekipman krizi! Türk yardımları gecikince yağmurluk giydiler

2500 önlüğün kalite kontrol amaçlı olarak İstanbul’a gönderildiğini hatırlatan Sky News’e konuşan Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Ümit Yalçın, “Anladığım kadarıyla özel tedarikçiyle ilgili bir sorun yaşanmış fakat Türkiye şimdi İngiliz yetkililerle, onların acil ihtiyaçlarına çözüm bulmak için iş birliği içinde” dedi.

İKİ UÇAK DAHA ERTELENDİ
Ümit Yalçın, İngiltere’nin resmi olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na 19 Nisan’da başvuruda bulunduğunu hatırlatırken, bazı yetkililer, “Şirketin ihracat yapma izninde bir sorun vardı, Türk yetkililer devreye girerek pazartesi günü sorunu çözdüler” açıklamasını yaptı.

Öte yandan iki askeri uçağın daha Türkiye’den yardım malzemesi almak için havalanmaya hazır olduğu fakat bunun ertelendiği açıklandı. İngiliz basınına konuşan savunma kaynakları, iki uçağın salı günü havalanmasının beklendiğini fakat bunun ertelendiğini söyledi.

Corona virüsünde Türkiye krizi: Tam bir utanç kaynağı İlginizi Çekebilir Corona virüsünde Türkiye krizi: Tam bir utanç kaynağı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Başbakan Corona Dışişleri Bakanlığı İngiltere istanbul kalkan Pazartesi Sağlık salı son dakika Türkiye uçak
Loading...