Sözcü Plus Giriş

Irak’tan çekilme iddialarıyla ilgili yeni açıklama!

Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkeden çekilmesini isterken, ABD Bağdat Büyükelçiliği'nden “Terör örgütü IŞİD ile mücadele için buradayız” açıklaması geldi.

22:14 -
Irak’tan çekilme iddialarıyla ilgili yeni açıklama!

Irak Meclisinin ülkedeki tüm yabancı askerlerin çekilmesini istemesine ilişkin olarak ABD Bağdat Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Irak'taki askeri varlıklarının nedeninin terör örgütü IŞİD ile mücadele etmek olduğu belirtildi.

Büyükelçilik açıklamasında, “Iraklılar ve koalisyon güçlerindeki ortaklarımız, terör örgütü IŞİD'ı yok etme görevimizden kuşku duymasın. Irak'a gönderilen heyet, birliklerimizin çekilme konusunu değil stratejik ortaklığımıza bağlı kalma konularını ele almak için burada” ifadeleri kullanıldı.

İLGİLİ HABERABD'den İran'a yeni yaptırım kararıABD'den İran'a yeni yaptırım kararı

NATO'nun Irak'taki rolünü arttırmak için bir heyetin Bağdat'ta bulunduğuna dikkat çeken açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* Sadece güvenlik açısından değil, Irak ile ABD arasındaki ekonomik ve diplomatik ortaklığımızı ele almaya ihtiyaç vardır.

* Biz güçlü, egemen, müreffeh ve istikrarlı bir Irak ile dost ve ortak olmak istiyoruz.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde toplanan Iraklı göstericiler (Reuters)

ABD’nin Bağdat'ta İranlı komutan Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından Irak Meclisi, ABD askerleri dahil ülkedeki bütün yabancı askerlerin çekilmesine kararı almasına rağmen ABD Irak'tan çekilmeyeceğini duyurmuştu. (İHA)

İLGİLİ HABERABD: Irak'tan çekilme yokABD: Irak'tan çekilme yok
Son güncelleme: 09:21 14.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more