Sözcü Plus Giriş

Kremlin’den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin flaş açıklama

Kremlin'den Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'da İdlib meselesiyle ilgili yapacağı görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı.

17:58 -
Kremlin’den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin flaş açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan ile Putin görüşmesinin 5 ya da 6 Mart’ta Moskova’da gerçekleşeceği belirtildi.

Peskov açıklamasında, iki lider arasındaki görüşmenin kolay olmayacağını ancak iki liderin de İdlib’deki durumu çözmeye odaklanacağını belirtti.

Rossya-1 programında konuşan Peskov, “Bu elbette zor bir görüşme olacak, ancak liderler İdlib'deki durumun istikrara kavuşmasına odaklandıklarını ve Soçi anlaşmalarına bağlılıklarını teyit ediyor. Bu önemli” dedi.

Peskov, görüşmede öncelikle Soçi anlaşmasının nasıl uygulanacağına dair fikir paylaşımı yapılması ve her iki ülkenin daha önce üstlendiği hangi sorumlukları yerine getirmesi gerektiğinin konuşulmasının beklendiğini kaydetti.

Peskov, “Suriye'de meşru hükümetin talebi doğrultusunda meşru olarak askerlerini bulunduran tek ülke Rusya. Tüm diğer ülkeler Suriye'de uluslararası hukuk kuralları ve prensiplerine aykırı olarak bulunuyor” dedi.

Peskov, Suriye askerlerinin son günlerde gerçekleştirdiği tüm eylemlerin teröristlerle mücadele etmeye yönelik olduğunu, Soçi mutabakatı gereği, özellikle de Türkiye'nin bu terörist unsurların aktif olmamasını sağlamakla yükümlü olduğunu vurguladı. (Reuters, Sputnik)

İLGİLİ HABEREsad ve Rusya, Suriye'de 2 günde 15 sivili vurdu!Esad ve Rusya, Suriye'de 2 günde 15 sivili vurdu! İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib saldırısının ardından ilk kez konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib saldırısının ardından ilk kez konuştu
Son güncelleme: 09:59 05.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more