Kritik görüşme öncesi bomba gelişme…

Suriye devlet medyası, Şam rejim güçlerinin Halep'in batısında önemli kazanımlar elde ettiğini duyurdu. Türkiye ile Rusya arasında bölgede yükselen gerilimi dindirmek üzere bugün başlayacak görüşmeler öncesinde, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin büyük kısmının ele geçirildiği belirtildi.

Kritik görüşme öncesi bomba gelişme…

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin ülkenin kuzeybatısındaki ilerleyişi, Ankara ile Moskova arasındaki kırılgan işbirliğine ciddi zarar vermiş durumda…

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Suriye ordusunun bir gün içerisinde sekiz yıldır tek bir köy bile alamadığı bölgenin kontrolünü ele geçirdiğini söyledi.

Rami Abdulrahman, rejim güçlerinin hızlı bir ilerleyiş kaydettiğini belirterek, fraksiyonların çoğu bölgeden çekildiğini belirtti. Gözlemevine göre; muhalifler 13 köy ve kasabadan çıktı.

Reuters’ın haberine göre; muhalif kaynaklar da Anadan ve Haritan kasabasını da içine alan bölgeden savaşçılarının çekildiğini açıkladı.

Halep ile İdlib arasında yer alan bu bölgenin ele geçirilmesiyle Suriye, Halep’i Nubl ve Tel Rıfat’a bağlayan 214 numaralı yolu denetimi altına aldı.

Türk heyeti ile Rus heyeti bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da İdlib’de yaşanan son gelişmeleri masaya yatırmak üzere bir araya gelecek.

FOTO: DHA/ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’deki gözlem noktalarını korumak ve Türkiye’ye göçü önlemek amacıyla İdlib’in doğusu ve güneyine yaptığı askeri sevkiyat devam ediyor.

KAHREDEN HABERLER PEŞ PEŞE GELDİ

Son dönemde Türkiye destekli muhaliflerin kontrolündeki İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları yoğun saldırıları maruz kaldı.

3 Şubat’ta rejim güçlerince düzenlenen saldırı sonucu yedi Mehmetçik, bir sivil personel sekiz kişi şehit düşmüştü. 10 Şubat’ta yine rejim güçlerinin TSK unsurlarına yönelik yoğun topçu ateşi sonucunda beş askerimiz hayatını kaybetti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...