Merkel: Tetikte kalmalıyız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesindeki corona virüsü salgını hakkında bir dizi açıklamada bulundu. Merkel, dünyayı etkisi altına alan pandemi için her zaman tetikte olunması gerektiğini söyledi.

Merkel: Tetikte kalmalıyız

Merkel’in, partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Başkanlık Divanı toplantısında bazı eyaletlerde yaşanan tartışmaları aceleci bulduğunu belirterek önlemlerin zamanından önce gevşetilmesi durumunda krizin yeniden sertleşeceği endişesini dile getirdiği bildirildi.

Reuters haber ajansının toplantıya katılan kaynaklara dayandırdığı habere göre Merkel, Almanya’da salgın tehdidinin hâlâ çok büyük olduğunu vurgulayarak fiziksel mesafenin iş yerlerinin açılması tartışmalarından çok daha önemli olduğunu belirtti.

Almanya’da bazı yerlerde küçük ve orta ölçekli işletmeler de açıldı. Reuters

EK KARARLAR NİSAN SONUNDA

Önlemlerin gevşetilmesi ile ilgili kamuoyunda yürütülen tartışmaların vatandaşların önlemlere daha az uymasına yol açacağından büyük endişe duyduğunu kaydeden Merkel, restoranların ne zaman açılacağı gibi ek adımların ancak Nisan ayı sonunda federal hükümet ve eyaletler arasında yapılacak müzakereler sonucu kararlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Merkel’in öncelikle, ilk etapta alınan gevşetme kararlarının sonuçlarının beklenmesinden yana olduğu belirtildi.

Geçen hafta açıklanan gevşetme adımları çerçevesinde Almanya’da 20 Nisan’dan itibaren 800 metrekareye kadar alana sahip küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeniden açılması öngörülmüştü.

Ancak hangi sektörlerin gevşetme adımlarından yararlanabileceği ve diğer detaylar eyalet yönetimlerine bırakılmıştı.

Temas ve fiziksel mesafe kısıtlamasının şimdilik 3 Mayıs’a kadar geçerli olması, okulların 4 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılması kararlaştırılmıştı.

Okulların açılmasıyla birlikte sosyal mesafe için hazırlıklar yapıldı. Reuters

 

Almanya corona virüsünün faturasını Çin'e kesti: 130 milyar euro! İlginizi Çekebilir Almanya corona virüsünün faturasını Çin'e kesti: 130 milyar euro!

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Almanya Başbakan Çin Corona coronavirüs dizi Euro Haber Hükümet Nisan ayı Reuters son dakika
Loading...