Sözcü Plus Giriş

Ölü sayısı artıyor: Corona virüsü dolayısıyla tek tek kapanıyorlar

Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde başladıktan sonra küresel bir panik yaratan corona virüsünde kritik eşik aşılırken hükümetler ve yerel yönetimler peş peşe önlem almaya başladı... İngiltere'de evde karantina olmayı reddedenlere para ve hapis cezası verilme kararı alınırken, eğlencenin başkenti New York'ta lokanta ve gece kulüplerine yasak getirildi.

Sozcu.com.tr
07:36 -
Ölü sayısı artıyor: Corona virüsü dolayısıyla tek tek kapanıyorlar

Corona virüsü kabusu devam ediyor… Aralık ayında Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra küresel bir salgın halini alan corona virüsü dünya çapında 86 bin insanda görüldü. Çin dışındaki ölümler 3 bin 241’e fırlarken, Çin’deki ölümlü vakaların sayısı ise 3 bin 208 olarak kayıtlara geçti.

Çin’den sonra İtalya, İran, İspanya, Fransa ve Güney Kore, salgını en şiddetli şekilde hisseden ülkeler olurken bazı hükümetler ve yerel yönetimler salgını önlemek için kritik hamleler yaptı.

Salgının etkisini göstermeye başladığı İngiltere’de çok sıkı önlemler alınmaya başlandı… 24 saat önce 14 kişinin öldüğü ve sadece dün bu rakamın 35’e çıktığı ülkede evde karantina altına alınmak istemeyen kişilere 1.000 İngiliz poundu (yaklaşık 7 bin TL) para cezası veya hapis cezası verilmesi kararı verildi. Yapılan açıklamada para cezasını ödemeyenlerin cezaevine gönderileceği belirtildi.

Öte yandan hastalık şüphesi bulunan insanların, sağlık testlerini zorunlu olarak yapması gerektiği uyarısı geldi. Şüpheli durumlarda kişilerin kan ve doku örneği vermesi zorunlu hale getirildi. Şüpheli görülen kişilerin seyahat geçmişleri ve yakın zamanda kimlerle temasta olduğuna dair bilgileri vermesi zorunlu kılındı. Yalan ve yanlış bilgi veren şüphelilere ceza verileceği belirtildi.

Salgın paniği Avrupa’da artarken İngiltere’de polislere “makul güç” uygulama hakkı da verildi. Öte yandan İngiltere Sağlık Bakanı, önümüzdeki günlerde 70 yaşının üzerindekilere, “Evinizde kalın” çağrısını yapacağını söyledi. İngiliz basını bu sürenin 4 aya kadar çıkabileceği belirtildi.

GÖZLER BAŞBAKANDA
Yaşananların ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugün yetkililer ile basının karşısına çıkarak kamuoyuna açıklama yapacağı açıklandı.

Johnson’ın sağlık danışma kurulu ile yapacağı toplantısı sonrasında gerçekleştirilecek basın toplantısında ülke çapında izlenecek yöntemler ve yollar açıklanacak. Başbakan Johnson’ın her gün basın toplantısı düzenleyerek corona virüsü hakkındaki yeni bilgileri paylaşacağı belirtildi.

Papa Francis dün bomboş Roma sokaklarında görüntülendi.

İNGİLTERE’NİN YÜZDE 80’İNİ ETKİLEYECEK
Öte yandan İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian, resmi belgelere ulaşarak corona virüsünün ülkeye vereceği “tahmini” hasarı okurlarına duyurdu… Gazetenin ulaştığı belgelerde İngiltere yönetimi, corona virüsünün 2021’in ilkbaharına kadar devam etmesi beklenirken, ülke nüfusunun yüzde 80’inin salgından etkileneceği belirtiliyor.

Belgelerde, “Gelecek 12 ayda nüfusun yüzde 80’ine Covid-19 bulaşacak ve toplumun yüzde 15’inin hastaneye yatırılması gerekecek” ifadesi kullanıldı.

NEW YORK GECE HAYATI BİTTİ
New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, dünyanın en kozmopolit şehrindeki gece hayatının askıya alınacağını açıkladı. de Blasio, “Yaşamlarımız birkaç hafta önce hiç düşünemeyeceğimiz şekilde değişti” derken şehir içerisinde lokanta ve barların sadece “al-götür” şeklinde çalışacağı ve gece kulüplerinin kapanacağını duyurdu.

Getirilen yasaklar kapsamında bar, cafe ve lokantaların oturma salonlarının kapatıldığı belirtilirken konser salonları ve Broadway’in de kapatılması kararı alındı.

MEKSİKA’DA İLK ÖLÜM
Meksikalı gazeteci Joaquin Lopez-Doriga, Twitter hesabı üzerinden corona virüsünden dolayı bir kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Konuyla ilgili iki kişiden görüş alan Doriga, Jose Kuri isimli iş insanının ABD’de iş seyahatinden döndükten sonra yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bu iddia Kuri’ye yakın isimler tarafından da doğrulandı.

BAKANDAN ACI İTİRAF
Corona virüsü paniği devam ederken Fransa’dan korkutan bir açıklama geldi… Corona virüsü ile mücadelede sıkıntı yaşandığını duyuran Fransa Sağlık Bakanı Jerome Salomon, “Fransa corona virüsü salgınının ülkede yayılmasını kontrol altına almakta zorlanıyor. Birçok insan halen evlerinde kalmaları gerektiğini anlamadı” dedi.

Fransa’da pazar günü ölü sayısında ciddi bir artış yaşanmıştı. Ülkede pazar günkü verilere göre 127 kişi hayatını kaybederken 5 bin 400 kişide de enfeksiyon tespit edilmişti. Reuters’a konuşan kaynaklar, Fransa’da OHAL önlemlerinin alınabileceğini dile getirdi.

İLGİLİ HABERCorona virüsünde dönüm noktası: Maalesef korkulan oldu!Corona virüsünde dönüm noktası: Maalesef korkulan oldu!

Corona virüsü salgını devam ederken Avrupa’da panik artıyor… Birçok ülkede karantina bölgeleri oluşturulurken, bazı ülkeler de kara sınırlarını kapatma kararı aldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bugün sınır güvenliği ve corona virüsü konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel ve üst düzey Avrupalı yetkilileri Charles Michel ve Ursula von der Leyen ile bir araya geleceği açıklandı.

Macron ile Merkel arasındaki görüşme, Almanya’nın sınır komşuları olan Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka ile sınırlarda kontrol uygulamaya başlamasının ardından gerçekleşecek.

KÖRFEZ’DE İLK ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ
Bugün Bahreyn’den flaş bir son dakika açıklaması geldi… Bahreyn Sağlık Bakanlığı, resmi Twitter hesabı üzerinden COVID-19 virüsünden kaynaklı olarak bir ölüm gerçekleştiğini duyurdu.

65 yaşındaki bir Bahreyn vatandaşının yaşamını yitirdiği duyuruldu. Böylelikle Körfez ülkeleri arasında corona virüsüne bağlı olarak ilk ölüm gerçekleşti.

Son güncelleme: 16:05 16.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more