Sözcü Plus Giriş

Ölü sayısı dehşet boyutlarda! Türklerin tahliyesi başladı

Son dakika gelişmeleri son günlerde olduğu gibi Çin'den gelmeye devam ediyor. Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü (2019-nCoV) nedeniyle ölenlerin sayısı 259'a yükseldi. Vaka sayısında ise bir günde 2 bin 101 artış yaşandı. Ülke genelinde corona virüsüyle enfekle olan hasta sayısının bugün itibarıyla 11 bin 791 olduğu açıklandı. Öte yandan, Wuhan'daki Türkleri tahliye etmek üzere bölgeye gönderilen TSK'ya ait Koca Yusuf adlı askeri nakliye uçağı 42 kişiyle Türkiye'ye hareket etti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 15:14, 01/02/2020
Ölü sayısı dehşet boyutlarda! Türklerin tahliyesi başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait nakliye uçağı Koca Yusuf, Wuhan’daki Türkleri tahliye etmek üzere bölgeye gönderilmişti.

Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Arnavutluk ve Gürcistan vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 42 kişi, enfeksiyon uzmanlarının sağlık kontrolünün ardından uçağa alındı. Ambulans uçağa dönüştürülen Koca Yusuf, 48 kişiyi Wuhan’dan alarak Türkiye’ye doğru havalandı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), “Türk ve dost ülke vatandaşlarını Sağlık Bakanlığı personelinin gözetiminde güvenli şekilde teslim alan uçağımız dönüş için Çin'in Vuhan (Wuhan) kentinden havalandı” açıklaması yaptı.

Bakan Koca, altı kişinin kendi isteğiyle Türkiye’ye dönmekten vazgeçtiğini de sözlerine ekledi: “Yolu açık olsun. 6 kişinin Türkiye'ye dönmekten kendi rızasıyla vazgeçmesiyle toplamda 42 yolcu uçağa alındı. Sağlık kontrolünde hiçbir yolcuda hastalık belirtisine rastlanmadı.”

Corona virüsü henüz Türkiye’de görülmedi fakat sınırlarımızdan çok da uzak sayılmaz. Google’dan elde edilen verilere göre; şimdiye kadar altı vakanın tespit edildiği Almanya, virüsün görüldüğü Türkiye’ye en yakın ülke. Almanya’da yaklaşık 2 milyon Türk yaşıyor.

ÖLÜ VE VAKA SAYISI HIZLA ARTIYOR

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin ana karasında tespit edilen vaka sayısında bir günde 2 bin 101 gibi ciddi bir artış görüldüğünü açıkladı.

Çin genelinde corona virüsüyle enfekte olan 11 bin 791 hasta bulunurken, ölü sayısı ise 259’a yükseldi. Çinli yetkililer dün bu sayısının 213 olduğunu duyurmuştu.

FOTO: DHA/ TSK’ya ait Koca Yusuf uçağı Wuhan’daki Türkleri ve dost ülke vatandaşlarını alarak Türkiye’ye doğru havalandı.

YAYILMA HIZI: Çin dışında 22 ülkeye yayılan ve 140’tan fazla vaka tespiti yapılan corona virüsü, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da görüldü. Virüsle enfekte olan insanların bir kısmı Çin’e gitmedi ve bu da virüsün insandan insana geçtiğinin bir kanıtı.

İZOLE ÇİN: Yaklaşık 60 milyon insan, corona virüsünün ortaya çıktığı Wuhan şehrinin bağlı olduğu Hubei eyaletinde tamamen ya da da kısmen izole edilmiş durumda. Bölgede dükkanlar kapalı, hastaneler tam kapasite çalışıyor ve sokaklar bomboş.

SEYAHAT KISITLAMALARI: Birçok ülke Çin’e seyahat uyarısı yaptı. Bazı hükümetler ve havayolu şirketleri Çin anakarasına uçuşları askıya aldı.

KÜRESEL YANIT: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) küresel ölçekte “acil durum” ilan etti. Aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Japonya ve Güney Kore’nin de bulunduğu birçok ülke, Wuhan’daki vatandaşlarını tahliye etmek için bölgeye uçaklar gönderdi. Bilim insanları corona virüsüne karşı aşı geliştirmek için zamanla yarışıyor.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

İlginizi ÇekebilirCorona virüsü: Dünya alarmda, acil durum ilan edildi! Ölü sayısı hızla artıyorCorona virüsü: Dünya alarmda, acil durum ilan edildi! Ölü sayısı hızla artıyorİlginizi ÇekebilirDurum giderek kötüleşiyor, ölü sayısı artıyor! Bölgeden korkunç fotoğraflar geliyorDurum giderek kötüleşiyor, ölü sayısı artıyor! Bölgeden korkunç fotoğraflar geliyor

 

Yayınlanma Tarihi:07:30,