Orta Doğu’da corona virüsü paniği!

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve 2 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan corona virüsü Orta Doğu'ya ulaştı. İran'da ölümlü ilk vakalar geçtiğimiz hafta görülürken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Irak, Lübnan, İsrail ve Umman'da da vakalar görülmeye başladı.

Orta Doğu’da corona virüsü paniği!

Komşularımız İran ve Irak’ta görülen ölümcül virüs Orta Doğu coğrafyasında hızla yayılmaya başladı.

Lübnan, İsrail gibi Akdeniz kıyısındaki ülkelerde de görülen virüs Arabistan yarım adasına kadar ilerledi.

Umman, ülkede iki corona virüs vakasının bulunduğunu rapor ederek, İran’a uçuşları yasakladı.

Birleşik Arap Emirlikleri ise vatandaşlarının İran ve Tayland’a seyahat etmesini engellediğini duyurdu.

KUVEYT SINIRLARI KAPATTI, UÇUŞLARI ASKIYA ALDI

Balıkçılar Kuveyt Havalimanı’nda Konsolosluk İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Sami el-Hamed yaptığı açıklamada, Irak'ta Corona virüsü vakasına rastlanmasının ardından ülkenin Irak ile kara ve deniz sınırlarının kapatılmasının yanı sıra uçak seferlerinin de ileri bir tarihe kadar askıya alınmasına karar verdiklerini kaydetti.

El-Hamed, söz konusu kararın dünyada hızla yayılan Corona virüsünün ülkesine girmesini önlemek amacıyla alınan bir tedbir olduğunu vurguladı.

DEZENFEKTE EDİLEN ARAÇLARIN GEÇİŞİ BAŞLADI

Iğdır’ın Aralık ilçesindeki Dilucu Sınır Kapısı’nda geçişler başladı. Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nden gelen çoğunluğunu TIR’ların oluşturduğu araçlar, görevliler tarafından teker teker dezenfekte edildi.

İlaçlama işlemi biten araçların Türkiye tarafına geçişlerine izin verildi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN YENİ AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ölümcül virüsle ilgili yaptığı açıklamada pandemi kelimesini kullanmanın gerçeklere uymadığını fakat korkuya neden olabileceğini söyledi.

Ülkeyi ayağa kaldıran corona virüs hastası İlginizi Çekebilir Ülkeyi ayağa kaldıran corona virüs hastası Corona virüsü paniği: İran'dan sonra Irak'ta görüldü İlginizi Çekebilir Corona virüsü paniği: İran'dan sonra Irak'ta görüldü
Birleşik Arap Emirlikleri Çin Corona Irak İran İsrail İtalya Kuveyt Lübnan Orta Doğu Sağlık Sağlık Bakanlığı Sami son dakika Tayland Türkiye uçak Umman