Sözcü Plus Giriş

Pompeo’dan çok net mesaj: Dünya bugün daha güvenli bir yer

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABC News'e açıklamalarda bulundu. Pompeo, "Bugün dünyanın daha güvenli bir yer olduğu kesin. İstihbarat kaynakları Süleymani üzerindeydi. İran yönetiminin Trump'ın görüşünü ve mesajını açıkça aldığına şüphem yok" dedi. Öte yandan Irak yönetimi, ABD'nin düzenlediği hava saldırıları yüzünden Amerika'nın büyükelçisine nota verdi.

Sozcu.com.tr
16:27 -
Pompeo’dan çok net mesaj: Dünya bugün daha güvenli bir yer

ABD ile İran arasındaki gerilimi tırmandıracak gelişmeler yaşandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran yönetiminin mesajı aldığını söyledi. ABC News’e konuşan Pompeo, “Bugün dünyanın daha güvenli bir yer olduğu kesin. İstihbarat kaynakları Süleymani üzerindeydi. İran yönetiminin Trump’ın görüşünü ve mesajını açıkça aldığına şüphem yok” dedi.

İLGİLİ HABERİran'dan çok sert ifade: Trump aynı Hitler gibiİran'dan çok sert ifade: Trump aynı Hitler gibi

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Süleymani’nin öldürüldüğü Irak’tan bir hamle geldi. Irak Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçisini devam eden hava saldırıları nedeniyle bakanlığa çağırdı. Öte yandan Irak parlamentosu da olağanüstü bir oturuma başladı. Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi şeklinde duyurduğu gelişmede Irak başbakanının da oturumda yer aldığı belirtildi.

Başbakan Adil Abdül Mehdi’nin katıldığı oturumda Iraklı siyasetçilerin bir yasa çıkararak Washington’a ABD askerlerini ülkeden çekmeleri için çağrıda bulunması bekleniyor. Başbakan Mehdi, “Öldürülen el-Mühendis, militanları kontrol etmek ve taşkınlık yapmalarını engellemek için önemli bir rol üstleniyordu. ABD, 2019’da bazı cephaneliklere düzenlenen saldırıların arkasında İsrail olduğunu söylemişti. ABD, nükleer anlaşmadan ayrıldıktan sonra ya bizimlesiniz ya da bizim karşımızdasınız politikasını izlemeye başladı” ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?
Aylardır gerilen ABD-İran ilişkilerinde patlama noktası hafta sonunda yaşanmıştı. Hafta sonu Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD’nin düzenlediği saldırıda İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis yaşamını yitirmişti.

Son güncelleme: 12:04 07.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more