Sözcü Plus Giriş

Putin, Erdoğan ve Macron ile görüşmek istemedi

Almanya Başbakanı Merkel, Alman parlamenterlere yaptığı konuşmasında, Rusya lideri Putin'in 4'lü zirveye katılmak istemediğini açıkladı.

19:00 -
Putin, Erdoğan ve Macron ile görüşmek istemedi

Muhafazakâr Alman vekillerle bir araya gelen Merkel, İdlib’deki sıcak çatışmayı durdurmak için Rusya lideri Putin’e 4’lü bir zirve teklif ettiğini ancak Putin’in bu zirveye katılmayı reddettiğini belirtti.

Zirveye Erdoğan ve Macron’un da katılmasını isteyen Merkel, Putin’den aldığı olumsuz yanıtını açıklarken, İdlib’deki mülteci krizini engellemek için bölgede güvenli bölge kurulması gerektiğini de söyledi.

NE OLMUŞTU?

Bölgedeki 12 gözlem noktasından rejim saldırılarını izleyen Türk ordusuna yönelik geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve 34 askerin şehit olduğu saldırı sonrasında, Türkiye de rejim güçlerini hedef alan Bahar Kalkanı adıyla bir harekât başlatımıştı.

Bölgedeki gerilimi azaltmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova’da Putin ile görüşeceği belirtilmişti.

Öte yandan Türkiye, Avrupa’ya gitmek isteyen Suriyelilerin daha fazla engellenmeyeceğini açıklayarak Avrupa’ya uyarıda bulunmuştu. Gelişmeler sonrası birçok Suriyeli’nin Yunanistan-Türkiye sınırına akın ettiği biliniyor. Sınırın sıfır noktasında Yunanistan makamlarının sınırı geçmeye çalışan mültecilere sert şekilde karşılık verdiği haberleri de geliyor.

İLGİLİ HABERMerkel'den Erdoğan'a mülteci yanıtı!Merkel'den Erdoğan'a mülteci yanıtı!

.

Son güncelleme: 15:47 12.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more