Sözcü Plus Giriş

Suikast emri veren Trump’tan ilk yorum

ABD Başkanı Donald Trump, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından ilk değerledirmesini yaptı. Twitter hesabından mesaj paylaşan Trump, "İran hiçbir zaman bir savaş kazanmadı fakat hiçbir zaman da bir müzakereyi kaybetmedi" dedi.

Sozcu.com.tr
15:56 -
Suikast emri veren Trump’tan ilk yorum

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın sınır ötesi gizli operasyonlarının arkasındaki en kritik isim olan Kasım Süleymani'nin öldürülmesi yolunda talimat vererek, eski ABD Başkanları George W. Bush ve Barack Obama'nın iki ülke arasında savaş çıkar kaygısıyla sakındığı bir adım atmış oldu.

ABD'nin silahlı insansız hava araçlarıyla (drone) Bağdat Uluslararası Havalimanı ve çevresine yönelik gerçekleştirilen füze saldırısı sonucu Suriye'de önemli rol oynayan İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis de öldürüldü.

İLGİLİ HABERBomba gelişmenin ardından Trump'tan ilk mesajBomba gelişmenin ardından Trump'tan ilk mesaj

‘SÜLEYMANİ BİNLERCE AMERİKALIYI ÖLDÜRDÜ’

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı:

“General Kasım Süleymani geniş bir zaman diliminde binlerce Amerikalıyı öldürdü veya ağır şekilde yaraladı ve daha pek çoğunu öldürmek için komplo kuruyordu… ama yakalandı! Milyonlarca insanın ölümünden doğrudan ya da dolaylı sorumluydu.”

“Buna son dönemde İran’ın kendi içinde öldürülen çok sayıda PROTESTOCU da dahil. İran bunu hiçbir zaman doğru düzgün itiraf edemeyecektir ama Süleymani kendi ülkesinde hem nefret ediliyor hem de korkuluyordu. Liderlerinin dünyayı inandırmaya çalıştığı gibi üzgün değiller. Onun işi yıllar önce bitirilmeliydi.”

Son güncelleme: 17:30 03.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more