Suriye’de sıcak gelişme… Türkiye destekli muhalifler kritik bölgeyi ele geçirdi

Reuters haber ajansı, Türkiye destekli muhaliflerin stratejik Serakib ilçesinin kontrolünü geri aldığını duyurdu. Reuters, 'son dakika' gelişmesi olarak servis ettiği haberini muhaliflerin yetkililerine dayandırdı. Rus askeri kaynakları ise Esad güçlerinin saldırıları püskürttüğünü söyleyerek, Serakib'in kontrolünün el değiştirdiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Suriye’de sıcak gelişme… Türkiye destekli muhalifler kritik bölgeyi ele geçirdi

İdlib’e bağlı Serakib ilçesi, bu ay başında Rusya’nın havadan sağlandığı destekle rejim güçlerinin kontrolüne geçmişti.

Suriye ordusunun bölgedeki ilerleyişi nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bazı gözlem noktaları rejim güçlerinin kontrol ettiği bölgelerde kalmıştı.

Ankara Yönetimi, şubat başında Suriye rejimine ay sonuna kadar İdlib’in güneyine çekilmesi yolunda ültimatom vermişti.

Rusya’nın desteklediği Beşar Esad güçlerine son uyarı ise dün bizzat Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’dan gelmişti.

Erdoğan, partisinin dünkü grup toplantısında, sürenin sonuna gelindiğine işaret ederek, “Rusya insani hassasiyeti kabul etmek istemiyor. Gözlem kulelerimizi kuşatanlara verdiğimiz süre doluyor” demişti.

FOTO: Reuters/ Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Esad güçlerinin geri çekilmesi için bu ay sonuna kadar süre vermişti.

RUSYA: SALDIRILAR PÜSKÜRTÜLDÜ

Öte yandan Reuters’ın son dakika gelişmesi olarak servis ettiği habere göre Rus askeri kaynakları, muhaliflerin Serakib’in kontrolünü ele geçirdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Rus kaynaklar, Esad güçlerinin, muhaliflerin saldırılarını başarıyla püskürttüğünü vurguladı.

‘REJİM 60 KÖY VE KASABAYI ALDI’

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya destekli rejim güçlerinin İdlib’in güney kesiminin kontrolünü tümüyle ele geçirdiğini açıkladı. Gözlemevi hükümet güçlerinin son üç günde İdlib’in güneyinde kalan ve Hama’ya kadar uzanan bölgedeki 60 kadar köy ve kasabayı muhaliflerden aldığını iddia etti.

SERAKİB NEDEN ÖNEMLİ?
Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün'e kadar uzanan M5 karayolu ve Halep-İdlib-Lazkiye şehirlerini bağlayan M4 karayolu Serakib'in içinden geçiyor. Bu nedenle Serakib oldukça stratejik bir noktada bulunuyor. Rusya'nın desteklediği rejim güçlerinin Kasım 2019'dan bu yana bölgeye yönelik saldırıları nedeniyle ilçede yaşayan 170 bini aşkın sivil göç etmek zorunda kalmıştı.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...