Sözcü Plus Giriş

Trump’tan bir Kasım Süleymani açıklaması daha!

ABD Başkanı Trump, Kasım Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin, "Bir savaşı başlatmak için değil, savaşı durdurmak için bu adımı attık. Tüm diplomatlarımızı, personelimizi ve müttefiklerimizi korumak için her şeyi yapacağız. Eğer onlara zarar verirseniz sizi bulur ve yok ederiz" açıklamasında bulundu.

23:31 -
Trump’tan bir Kasım Süleymani açıklaması daha!

ABD Başkanı Trump, Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin kameralar önündeki ilk açıklamasını tatilini geçirdiği Florida’da yaptı. Süleymani’nin DMO çatısı altında uzun yıllar boyunca bölgede birçok Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğunu belirten Trump, İranlı komutanın birçok yeni saldırı planı yaptığını ve bunu durdurmak için söz konusu saldırıyı icra ettiklerini söyledi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Trump'tan Süleymani açıklaması!Son dakika... Trump'tan Süleymani açıklaması!

“SİZİ BULUR VE YOK EDERİZ”

Irak’taki ABD Büyükelçiliği’ne gerçekleştirilen saldırıyı anımsatan Trump, “Tüm diplomatlarımızı, personelimizi ve müttefiklerimizi korumak için her şeyi yapacağız. Eğer onlara zarar verirseniz sizi bulur ve yok ederiz” dedi.

“Süleymani’nin terör dönemi sona ermiştir. O daha önce ortadan kaldırılmalıydı, bu yapılsaydı birçok hayat kurtarılabilirdi” ifadesini kullanan Trump, Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin, “Dün attığımız adımı bir savaşı başlatmak için değil, savaşı durdurmak için attık” sözlerine yer verdi.

İLGİLİ HABERSuikast emri veren Trump'tan ilk yorumSuikast emri veren Trump'tan ilk yorum

“İRAN’DA REJİM DEĞİŞİKLİĞİ PEŞİNDE DEĞİLİZ”

İran halkına büyük saygı duyduğunu dile getiren Trump, “İran’da bir rejim değişikliği peşinde değiliz. Ancak İran rejiminin bölgedeki vekalet savaşları derhal sona ermelidir” ifadelerini kullandı.

Saldırı emrinin de kendisi tarafından verildiğini ifade eden Trump, “Dünyanın herhangi bir yerinde bir Amerikalı hedef alınırsa orada gerekli tüm adımları atmak üzere hazır durumdayız, özellikle de İran söz konusu olduğunda” değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin silahlı insansız hava araçlarıyla (drone) Bağdat Uluslararası Havalimanı ve çevresine yönelik gerçekleştirdiği füze saldırısı sonucu Suriye'de önemli rol oynayan İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis de öldürüldü. (AA)

 

Son güncelleme: 13:38 04.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more