Türkiye, Kanal İstanbul’u konuşurken, tarihi kanalda korkutan tespit

Türkiye'de son günlerde iyice alevlenen Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalar devam ederken, Osmanlı zamanında yapılan Süveyş Kanalı'nın Akdeniz'e olumsuz etkisini ortaya koyan bir araştırma yayınlandı. Araştırmada Süveyş Kanalı'nın Akdeniz'deki ekosistemi olumsuz etkilediği ve çok sayıda canlı neslinin tükenme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Türkiye, Kanal İstanbul’u konuşurken, tarihi kanalda korkutan tespit

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hayalim”, İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu’nun “cinayet” dediği Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalar devam ederken insan yapımı olan Süveyş Kanalı ile ilgili bir araştırmanın sonuçları da ortaya çıktı…

Haber ajansı Associated Press, Süveyş Kanalı’nın 150’nci yılının kutlandığı bu günlerde, kanalın bölgedeki ekosisteme çok ciddi zarar verdiğini gözler önüne seren bir araştırmayı kamuoyuna duyurdu. Kızıldeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan ve böylelikle doğu ile batı arasındaki deniz ulaşımını büyük ölçüde rahatlatan Süveyş Kanalı’nın yıllar içerisinde çok sayıda deniz canlısının soyunu tükettiği ortaya çıktı. Yayılan deniz canlılarının Akdeniz’deki ekosistemi bozarak birçok canlının ölümüne sebep olduğunu açıklayan deniz biyologları zehirli denizanalarının ve saldırgan aslan balıklarının bölgede sayılarını artırarak dengeyi bozduğunu duyurdu.

Özellikle Mısır’ın 2015 yılında kullanıma açtığı “Yeni Süveyş Kanalı” ile bu hareketliliğin iki katına çıktığını açıklayan bilim insanları bu durumun geri döndürülemez sonuçları olduğunu duyurdu. Haberde Mısır’la Akdeniz’i paylaşan ülkelerin bu durumdan rahatsız olduğu belirtilirken, İsrail’in bu duruma tepki gösterdiğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki gün Ankara’da düzenlenen ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, randevu talebini de içeren Kanal İstanbul ile ilgili 4 sayfalık mektup vermişti.

İNSANLARA ZARAR VERİYOR

İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nde görevli akademisyen-araştırmacı Bella Galil, son 30 yıldır bölgede yaşanan değişimi incelediklerini açıklarken, “Kanalın genişletilmesi ve derinleştirilmesi eğer kontrol edilmezse bölgedeki sahilleri kullanan insanlara zarar verecek bir hareket eden akvaryum yarattı. Şu an yaklaşık 400 tane istilacı tür bulunuyor. Bu rakam 30 yıl önceki rakamın iki katı” dedi.

Yapılan açıklamada bu durumun bölgedeki turizmi olumsuz etkilediği belirtilirken, zehirli aslan balığının tüketilmesinin olumsuz sonuçları olduğu vurgulandı. Raporda bölgedeki lokantaların zehirli balıkları müşterilere sattığı da belirtilirken, Latince ismi Lagocephalus Sceleratus olan balon balığının turistlerin sağlığını da olumsuz etkilediği belirtildi. Bu balıklar insan sağlığına zararlı olarak biliniyor.

Bakanın Kanal İstanbul ile ilgili 'fatura' ve 'rant' açıklamalarına İmamoğlu'ndan yanıt! İlginizi Çekebilir Bakanın Kanal İstanbul ile ilgili 'fatura' ve 'rant' açıklamalarına İmamoğlu'ndan yanıt!

İstilanın İspanya’ya kadar uzandığını aktaran bilim insanları bu ay Venedik’te gerçekleştirilecek bir atölye çalışmasında bu konunun Birleşmiş Milletler nezdinde görüşüleceğini aktardı. AP’ye konuşan Galil, “Bu durum küresel ısınma, çevre kirliliği ve aşırı avlanma gibi sorunlar kadar kritik. Yeni türler ekosistemde dramatik etki yaratıyor ve birçok yerel türe zarar veriyor, midye, karides ve barbun gibi canlıları yok ediyor” açıklamasını yaptı.

Sağdaki fotoğrafta “Yeni Süveyş Kanalı”nın belli bir bölümüne ikinci bir kanal hattı açıldığı görülüyor.

TÜRKİYE’DEN BİLİM İNSANLARI DA AYNI GÖRÜŞTE

AP’nin haberinde Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde görevli Lübnanlı akademisyenlerin yaptığı bir araştırmada Süveyş Kanalı’ndaki bu durumun engellenmemesi durumunda Akdeniz’deki ekosistemin genel olarak etkileneceği hatırlatıldı. Haberde Türkiye’den Tunus’a kadar Akdeniz’e kıyısı olan çok sayıda ülkede yaşayan bilim insanlarının da benzer görüşte olduğu belirtildi.

İnşasına Osmanlı döneminde başlanan Süveyş Kanalı’na daha sonra İngiltere ve Fransa el koymuş fakat dönemin Mısır lideri Cemal Abdülnasır, kanalı millileştirme kararı alarak kanal yönetimin idaresini geri almıştı.

AP’nin haberinde kanaldaki deniz suyundaki tuzun arındırılması (desalinasyon) süreci ile bu sorunun “doğal bariyer” oluşturarak engellenebileceği belirtiliyor.

'Kanal İstanbul Türkiye'yi diz çöktürme projesidir' İlginizi Çekebilir 'Kanal İstanbul Türkiye'yi diz çöktürme projesidir'