Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin ağır darbe vurduğu Suriye’den flaş hamle

Suriye'nin İdlib kentinde Türk askerine yönelik saldırıların ardından TSK'nın başlattığı Bahar Kalkanı Harekâtı'yla büyük kayıp veren Şam rejimi, hayatını kaybeden askerlerin ailelerine verilen maaşa zam öngören bir kararname çıkardı.

Sozcu.com.tr
09:15 -
Türkiye’nin ağır darbe vurduğu Suriye’den flaş hamle

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın aktardığına göre; Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yayınladığı bir kararnameyle maaşlarına 20 bin Suriye pound’u (yaklaşık 242 Türk lirası) zam yapılacaklar arasında ölen ve kayıp asker aileleri, yüzde 40 ve daha fazla engelli kalan askerler ve iç güvenlik güçleri personeli yer alıyor.

Suriye ordusu, 27 Şubat’ta İdlib’in Ariha ilçesine bağlı Balyun kasabasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına yönelik hava saldırısı gerçekleştirmişti. Esad güçlerinin bu alçakça saldırısında 33 Mehmetçik hayatını kaybetmiş, 32 askerimiz ise yaralanmıştı.

Bu gelişmenin ardından TSK, Suriye’ye karşı Bahar Kalkanı Harekâtı başlatmış ve rejim güçlerine ağır kayıplar verdirdi. Milli Savunma Bakanlığı 1 Mart itibarıyla 2 bin 212 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Son güncelleme: 16:04 02.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more