Sözcü Plus Giriş

Yaralanan 3 Türk ve 6 Somali vatandaşı Türkiye’ye getiriliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Somali’de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda yaralanan 3 Türk ve 6 Somali vatandaşını ambulans uçakla ülkemize getiriyoruz" dedi. MSB tarafından "Somali’deki terör saldırısında yaralanan Türk vatandaşlarımızı ve Somalili kardeşlerimizi tedavi için ülkemize getirecek olan Hava Kuvvetlerimize ait uçak, sağlık personeli ve sağlık teçhizatlarını aldıktan sonra Ankara’dan Mogadişu’ya uçtu" açıklaması yapıldı.

17:41 -
Yaralanan 3 Türk ve 6 Somali vatandaşı Türkiye’ye getiriliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Somali'de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda yaralanan 3 Türk ve 6 Somali vatandaşını ambulans uçakla Türkiye’ye getireceklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin açıklamada, “Bu gece saat 23:00'te 9 sağlık personeli ile birlikte yola çıkacak olan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak, 9 yaralıyı alarak yarın Türkiye'ye dönecek” dedi.

“TOPLAM 700 PERSONEL GÖREV YAPIYOR”

Cumartesi günü yaşanan saldırıda, 6'sı Türk toplam 17 kişinin yaralandığını aktaran Koca, şu ifadeleri kullandı:

* Patlamada yaralanan Somalililer, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından eğitilen ve Türk kafilesini korumak üzere olay yerinde görev yapan güvenlik güçlerinden oluşuyor.

* 17 yaralının tamamı, patlamadan hemen sonra Mogadişu'daki tam teşekküllü Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanemize getirilerek tedavi altına alındı.

* 201 yataklı hastanemizde, genel cerrahi, beyin cerrahi, ortopedi ve travmatoloji dahil 22 branşta, 70'i Türk olmak üzere toplam 700 personel görev yapıyor.

“YARALILARA ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM”

6 Türk yaralıdan durumları iyi olan 3 vatandaşın, bir süre gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildiğini belirten Koca, şöyle konuştu:

* Diğer 3 vatandaşımızın ameliyatları gerçekleştirildi, tedavileri yoğun bakım ünitesinde devam ediyor.

* 11 Somalili yaralıdan 5'i taburcu edildi; 2 kişinin serviste, durumu ağır olan 4'ünün ise yoğun bakımda takipleri yapılıyor.

* Bu menfur saldırıyı tekrar lanetliyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.

* Dost ve kardeş Somali hükümetine ve halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

* Türkiye Cumhuriyeti olarak dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızı sahipsiz bırakmadığımızı ve bundan sonra da bırakmayacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum.

SOMALİ’YE GİDECEK UÇAK ANKARA’YA İNDİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Somali’ye gidecek uçağın Ankara’ya indiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Kayseri'den kalkan ve Somali'deki alçak terör saldırısında yaralanan Türk vatandaşlarımız ile Somalili kardeşlerimizi ülkemize getirmek için Mogadişu'ya gidecek olan Hava Kuvvetlerimize ait bir uçak Etimesgut/Ankara'ya indi.

* Müteakiben uçağımız Mogadişu'ya uçacak

MSB: MOGADİŞU’YA UÇTU

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), uçağın Ankara’dan Mogadişu’ya uçtuğunu açıkladı.

MSB tarafından Twitter’da yapılan paylaşımda “Somali'deki terör saldırısında yaralanan Türk vatandaşlarımızı ve Somalili kardeşlerimizi tedavi için ülkemize getirecek olan Hava Kuvvetlerimize ait uçak, sağlık personeli ve sağlık teçhizatlarını aldıktan sonra Ankara'dan Mogadişu'ya uçtu” ifadeleri kullanıldı. İHA

İLGİLİ HABERSomali'de Türklere yönelik bombalı saldırıSomali'de Türklere yönelik bombalı saldırı
Son güncelleme: 09:13 30.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more