Sürü bağışıklığı stratejisinin mimarından corona itirafı: Çok fazla insan öldü!

İsveç'te tartışma yaratan "sürü bağışıklığı" stratejisinin mimarı Andres Tegnell, ülkede corona virüsü salgını sonucu çok faza insanın öldüğünü kabul ederek "Daha erken harekete geçmeliydik" ifadesini kullandı.

Sürü bağışıklığı stratejisinin mimarından corona itirafı: Çok fazla insan öldü!

Çok sayıda bilim insanının uyarısına rağmen, birçok ülkedekine benzer karantina ve sosyal mesafe önlemlerine karşı çıkan Epidemiyolojist Anders Tegnell, İsveç Radyosu’nda katıldığı bir programda “Şimdiye kadar yaptıklarımızda iyileştirmemiz gereken alanlar olduğu aşikâr” diye konuştu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 10 milyon nüfuslu İsveç’te cokrona virüsü salgını sırasında okullar tatil edilmedi, restoran ve kafelerin çoğu kapalı kaldı. İskandinav ülkelerinde en yüksek ölü sayısına sahip olan İsveç’te yasaklar yerine gönüllülük ve kişisel sorumluluk esas alındı.

TEGNELL’İN GÖRÜŞLERİ NASIL DEĞİŞTİ?

Anders Tegnell, Nisan’da yaptığı açıklamada, ölenlerin yarısının bakımevinde kalan yaşlılar olduğunu belirtmiş ve “Bu stratejimizin yanlış olduğunu göstermiyor” demişti. Tegnell, bir yıl içinde ölüm oranının diğer ülkelerle aynı seviyede olacağını savunmuştu.

Tegnell, İsveç Radyosu’na verdiği demecinde ise “Hastalıkla yeniden karşılaşınca, bugün bildiklerimiz ışığında kendimizi İsveç’in şimdi yaptıklarıyla dünyanın geri kalanının yaptıkları arasında bir yerde konumlandırırdık” demişti. Program sunucusunun “Kısa süre içinde çok insan ölmedi mi?” sorusuna ise “Evet, kesinlikle” yanıtı verdi.

Sürü bağışıklığı stratejisi, nüfusun büyük bölümünün (Yüzde 70-90) bağışıklık kazanmasıyla enfeksiyon zincirinin bozulacağı ve bunun sonucunda hastalığının yayılma hızının yavaşlayacağı ya da tamamen duracağı öngörüsüne dayanıyor.

ʻʻ
Worldometers'in verilerine göre, corona virüsü salgını nedeniyle İsveç'te bugüne kadar 4 bin 542 kişi öldü, 40 bin 803 kişi karantina altına alındı.
Ülke bu corona virüsü haritasını konuşuyor: Türkiye de listede yer alıyor İlginizi Çekebilir Ülke bu corona virüsü haritasını konuşuyor: Türkiye de listede yer alıyor Corona virüsünde son durum: Üç ülkede rekorlar günü İlginizi Çekebilir Corona virüsünde son durum: Üç ülkede rekorlar günü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
BBC Türkçe Bilim Brezilya Corona Dünya Hindistan İngiltere İsveç Meksika Ölüm tatil TÜRKÇE Türkiye
Loading...