Trump’ın corona tedavisinde kullanılan ilaca acil onay verildi

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), ABD Başkanı Donald Trump'ın corona virüsü tedavisinde kullanılan deneysel ilacın hastaların tedavisinde kullanımına acil onay verdi.

Trump’ın corona tedavisinde kullanılan ilaca acil onay verildi

Regeneron adlı bir biyoteknoloji şirketi tarafından üretilen bu ilaç, iki güçlü antikorun kokteyl olarak verilmesini içeriyor. Yapılan ilk araştırmalar, bu ilacın hastalığın ilk evrelerinde alan hastalarda enfeksiyonu kontrol altında tuttuğunu ve hastaneye başvurma oranını azalttığını gösteriyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ilaç şirketi Eli Lilly’nin geliştirdiği benzer bir tedavi yöntemine de ay başında onay verilmişti.

FDAnın Regeneron’un tedavisine verdiği onay sınırlı bir kapsama sahip. Bu tedavinin corona testi pozitif çıkan ve durumunun ağırlaşması riski bulunan hastalarda kullanılması öngörülüyor.

Regeneron yaptığı açıklamada, bu kokteylin Kasım ayında yaklaşık 80 bin kişiye yetecek miktarda üretilmiş olacağını söylemişti. Bu sayının Ocak ayının ilk haftasında 200 bine, Ocak sonunda da 300 bine çıkartılması planlanıyor.

Şirket, İsviçreli ilaç üreticisi Roche ile yaptığı anlaşma kapsamında 2021 başında kokteylin üretiminin daha da artacağını belirtiyor.

Regeneron, ABD’de federal yönetimden 500 milyon dolarlık maddi kaynak aldı. İlk üretilen 300 bin dozun hastalara ücretsiz verilmesi öngörülüyor.

Sputnik V aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna'dan daha ucuz olacak İlginizi Çekebilir Sputnik V aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna'dan daha ucuz olacak 'Corona anne karnındaki bebeğe geçebiliyor' İlginizi Çekebilir 'Corona anne karnındaki bebeğe geçebiliyor'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD anne Antalya BBC Türkçe BioNTech Corona Covid-19 Donald Trump hamile Rusya TÜRKÇE
Loading...