Sözcü Plus Giriş

Uçakta Corona paniği… Tüm yolcular karantina altında!

İtalya'dan gelen bir Fas vatandaşının Corona virüsü taşıyıcısı olduğunun doğrulanmasının ardından Fas Sağlık Bakanlığı, aynı uçaktaki mürettebat dahil 104 kişinin daha karantinaya alındığını duyurdu. Fas'ın Kazablanka şehrindeki ilk vakanın ardından bu sabah da Kenitra'da Çin uyruklu bir kişinin Corona virüsü semptomları göstermesi nedeniyle karantinaya alındı.

17:31 -
Uçakta Corona paniği… Tüm yolcular karantina altında!

İtalya'nın Bergamo şehrinden 27 Şubat tarihinde uçakla Fas'ın Kazablanka şehrine gelen 39 yaşındaki bir Fas vatandaşının Corona virüsü semptomları göstermesi sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı.

Moulay Youssef Hastanesi'nde yapılan testlerin sonuçlarının pozitif çıkmasının ardından Fas Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk kez yeni tip Corona virüsü vakasının kaydedildiğini duyurmuştu. Fas Sağlık Bakanı Halit Ait Talib, Corona hastası ile aynı uçakta seyahat eden 104 yolcunun ve mürettebatın da önlem amacıyla karantina altına alındığı belirtti.

VİRÜS YAYILIYOR

Fas'ın başkenti Rabat'ın 30 km kuzeyinde bulunan Kenitra şehrinde Çin uyruklu bir kişi Corona şüphesiyle karantinaya alındı. Kenitralı sağlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, 32 yaşındaki Honjo Winzho adlı Çinli'nin test sonuçlarının henüz doğrulanmadığı bildirildi.

Winzho'nun Faslı bir iş arkadaşı “Çin vatandaşı olan 32 yaşındaki Honjo Winzho, Kenitra'nın sanayi bölgesindeki yabancı bir firmada çalışıyor. Söz konusu kişi, Çin'den Fas'a 21 gün önce Kazablanka Muhammed V Havalimanı üzerinden geldi. Kenitra'da işbaşı yapmadan önce yaklaşık iki hafta Kazablanka'da kaldı” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarına devam eden Faslı, “Grip nedeniyle zorluk yaşayan Çinli sağlık durumunun kontrol edilmesi için polikliniğe yönlendirildi. Ancak, Corona virüsü taşıyıcısı olmasından endişelenilmesi üzerine bir poliklinik yetkilisi Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden duruma müdahale etmesini talep etti” ifadelerini kullandı.

Kenitra'daki Al İdrissi Hastanesi'nde tedavi altına alınan Winzho, karantinanın ardından detaylı olarak testlere tabi tutuluyor. Hastanın virüs taşıyıcısı olduğu henüz doğrulanmazken çalıştığı firma çalışanları arasında tüm uyarılara rağmen panik yaşandığı gözlemlendi.

Dünya da hızla yayılan ve Fas’ta da ilk vakası kaydedilen Corona virüsü endişesiyle, Fas’ta her yıl düzenlenen Uluslararası Tarım Fuarı iptal edildi. Fas Tarım, Deniz Balıkçılığı, Kırsal Kalkınma, Su ve Ormancılık Bakanlığı tarafından bu sabah yapılan resmi duyuruda 14-19 Nisan tarihlerinde Meknes’te 15’incisinin organize edilmesi planlanan fuarın bu yıl gerçekleştirilmeyeceği ifade edildi. (İHA)

İLGİLİ HABERFransa'dan gelen Türk yolcuda Corona paniğiFransa'dan gelen Türk yolcuda Corona paniği İLGİLİ HABERPapa Francis'in corona testi sonucu belli olduPapa Francis'in corona testi sonucu belli oldu İLGİLİ HABERCorona virüsünde bilanço ağırlaşıyor: Ölü sayısı artıyorCorona virüsünde bilanço ağırlaşıyor: Ölü sayısı artıyor
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more