Ülkeyi dehşete düşüren cinayet 34 yıl sonra kapandı

İsveç Başbakanı Olof Palme'nin 1986'daki cinayeti ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Savcı Krister Petersson, Palme'yi öldüren kişinin bir grafik tasarımcı olan Stig Engstrom olduğunu duyurdu.

Ülkeyi dehşete düşüren cinayet 34 yıl sonra kapandı

Corona virüsüne karşı sürü bağışıklığı yöntemini uygulayarak uluslararası kamuoyunun gündemine oturan İsveç’te gündem Başbakan Olof Palme’nin 1986’daki suikasti…

İsveç Savcılığı, Palme’nin o dönemde bir sigorta şirketinde grafik tasarımcı olarka çalışan Stig Engstrom tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Dosyayı 2017’den beri üstlenen savcı Krister Petersson, “O dönem sorgulanan ve saldırının gerçekleştiği yerin yakınlarında çalışan Stig Ensgtrom’UN Palme’nin katili olduğuna kanaat getirdik. Sanık yaşamını yitirdiği için hakkında suçlama yapamıyorum ve soruşturmayı kapatıyorum” dedi.

Soğuk Savaş döneminde İskandinavya’nın güçlü refah devleti politikasını oluşturan isimlerden biri olan ve 2 dönem üst üste başbakan olarak görev yapan Palme, 1986’da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirmişti. Başkent Stockholm’de eşi ve oğluyla sinemaya giden Palme, çıkışta saldırıya uğramıştı.

SORGULANDIKTAN SONRA SERBEST KALMIŞTI
Uzun bir süre dava ile ilgili baş şüpheli olan Engstrom, olay yerinde görüşmüş fakat sorgulandıktan çok kısa bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

Yaşananlar İsveç kamuoyunun gündemine otururken, Daily Expressen gazetesi geçen Şubat ayında Engstrom’un eski eşiyle bir röportaj yapmış ve “Böyle bir cinayeti yapacak yeteneği yok” demişti.

Gazete ayrıca Engstrom’un çocukluk arkadaşından da görüş almıştı. Olle Madebrink, “Onun böyle bir şey yapabildiğine inanamıyorum. Dünyada tanıdığım en normal insandı” demişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Başbakan Cinayet Corona dava İsveç saldırı savcı sigorta silahlı saldırı
Loading...