Uzmanlar yeni salgın tehdidini açıkladı: Chapare virüsü

Bolivya'da tespit edilen Chapare virüsüyle ilgili çarpıcı bulgular ortaya çıktı. CDC uzmanları, hastalığın insandan insana geçtiğini doğruladı. Belirtileri dang hummasıyla karıştırılan virüsün, tespit edilemeden uzun süredir yayılmış olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar yeni salgın tehdidini açıkladı: Chapare virüsü

Resmi kayıtlara göre Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkan corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ediyor. Worldometers'ın verilerine göre salgın başından bu yana 55.4 milyon insana virüs bulaştı, 1.3 milyondan fazla kişi de hayatını kaybetti.

Dünya corona virüsünden yakasını kurtaramamışken, farklı bulaşıcı hastalıklarla ilgili endişe verici haberler de geliyor. Moğolistan’daki bubonik veba alarmından sonra bu kez de Bolivya’da Chapare virüsü paniği yaşanıyor.

VÜCUT SIVILARIYLA TAŞINIYOR

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) uzmanları, 2019’da Bolivya’nın La Paz şehrine bağlı Chapare bölgesinde iki kişinin söz konusu virüsü taşıdığını ve üç sağlık çalışanına bunu bulaştırdığını tespit etti. CDC’den Caitlin Cossaboom, “Çalışmalarımız gösteriyor ki virüse yakalanan bir hasta, bir ambulans görevlisi ve bir gastroenterolojist hayatını kaybetti. Vücut sıvılarının büyük çoğunluğunun potansiyel olarak virüsü taşıdığını düşünüyoruz” dedi.

FARELERDEN İNSANLARA GEÇMİŞ

Farelerden insanlara geçtiği düşünülen virüsün, vücut sıvıları yoluyla insandan insana geçişi de bu çalışmayla belirlenmiş oldu. Cossaboom, hastalarda yüksek akteş, karın ağrısı, kusma, diş etlerinde kanama, ciltte kaşınma ve gözlerde ağrı gibi şikayetler görüldüğünü belirtti.

DANG HUMMASIYLA KARIŞTIRILIYOR

Çalışmayla ilgili sonuçlar Amerikan Tropikal Tıp ve Hijyen Derneği’nin (ASTMH) yıllık toplantısında açıklandı. Bulguların gelecekte olası bir salgın riskine karşı önemli olduğu ifade edilirken, belirtilerin dang humması ile karıştırılması nedeniyle virüsün uzun yıllardır tespit edilemeden yayılmış olabileceği belirtildi.

Moğolistan'da 'kara ölüm' hortladı! Onlarca kişi 'bubonik veba' karantinasında İlginizi Çekebilir Moğolistan'da 'kara ölüm' hortladı! Onlarca kişi 'bubonik veba' karantinasında

 

Coronayla mücadelede umut kırıcı gelişme! Tahminlerden daha hızlı düşüyor İlginizi Çekebilir Coronayla mücadelede umut kırıcı gelişme! Tahminlerden daha hızlı düşüyor

 

Corona zengin fakir ayırt ediyor İlginizi Çekebilir Corona zengin fakir ayırt ediyor
ABD Ağrı Bolivya Çin Corona Dünya haberler İngiltere Moğolistan Ölüm Reuters Sağlık söz