Uzmanlardan korkutan corona uyarısı: 1.7 milyar kişi risk altında

İngiliz bilim insanları, corona virüsü salgınında dünya nüfusunun beşte birinin altta yatan sağlık sorunları nedeniyle risk altında olduğunu savundu.

Uzmanlardan korkutan corona uyarısı: 1.7 milyar kişi risk altında

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan corona virüsü kısa sürede dünya çapında bir krize dönüşerek 8 milyonu aşkın insana bulaştı. Salgını kontrol altına aldıklarını düşünen ülkeler normalleşme yolunda önlemleri birer birer kaldırsa da, ikinci dalga korkusu geçmiş değil.

Uzmanlar, bir yandan ilaç ve aşı geliştirmek için amansız mücadelesini sürdürürken, diğer yandan da hastalığın şifrelerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu, bu anlamda çarpıcı bir çalışmaya imza attı.

Uzmanlar, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen 1.7 milyar kişininin altta yatan sağlık sorunları nedeniyle corona virüsü açısından yüksek risk kategorisinde olduğunu öne sürdü.

350 MİLYON KİŞİ AĞIR GEÇİREBİLİR

Lancet dergisinde sonuçları yayımlanan çalışmaya göre obezite, kalp hastalıkları, diyabet ve HIV’le mücadele eden dünya üzerindeki her beş kişiden biri Covid-19 açısından da büyük tehlike altında.

Ancak virüse yakalansa bile nüfusun yüzde 4’ünün, yani 350 milyon kişinin hastanede tedaviye ihtiyaç duyacak kadar hastalığı ağır geçirebileceği belirtiliyor.

AŞIDA ÖNCELİK VERİLMELİ

Çalışmayı yürüten ekipten Andrew Clark, “Ülkeler kısıtlamaları kaldırmaya devam ederken, hükümetler risk gruplarındaki kişileri korumak için yollar aramayı sürdürüyor. Yaptığımız çalışma, risk grubundaki kişilere göre sosyal mesafe kurallarının belirlenmesinde yol gösterici olabilir” dedi.

Clark, geliştirilecek Covid-19 aşısının dağıtımında da yüksek risk grubundaki bu kişilere öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

ABD'li uzmanlardan kritik iddia: Coronanın çaresi burnumuzun dibinde! İlginizi Çekebilir ABD'li uzmanlardan kritik iddia: Coronanın çaresi burnumuzun dibinde!

 

Uzmanlar uydu görüntüleriyle tespit etti! Corona böyle yayılmaya başlamış İlginizi Çekebilir Uzmanlar uydu görüntüleriyle tespit etti! Corona böyle yayılmaya başlamış

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Bilim Çin Çocuk Corona diyabet Dünya Haber internet Normalleşme obezite Sağlık
Loading...