Yunanistan Meis’e feribotlarla asker çıkardı, Lozan ve Paris Barış Antlaşmalarını ihlal etti

Fransız haber ajansı AFP tarafından servis edilen ve Yunan medyasının da yer verdiği haberde Antalya’nın Kaş ilçesine 2.8 mil uzaklıktaki Meis’e feribotlarla asker taşındığı duyuruldu. Bu durum Lozan ve Paris Barış Antlaşmalarında yer alan adalarda silahlı kuvvet bulundurulmaması ve tahkimat yapılmaması hükmüne aykırı.

Yunanistan Meis’e feribotlarla asker çıkardı, Lozan ve Paris Barış Antlaşmalarını ihlal etti

Antalya'nın Kaş ilçesine 2.8 mil uzaklıktaki Yunanistan adası Meis'e Blue Star isimli feribotlarla asker taşındığı ortaya çıktı.

Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’de sismik arama çalışma faaliyetlerine başlamasının ardından Meis ile Kaş arasındaki bölgede askeri hareketliliğin yaşandığı ve sık sık Türkiye ile Yunanistan sahil güvenlik botlarının karşı karşıya geldiği ve bölgede gerginliğin hakim olduğu açıklandı.

Feribotlardan Yunan sivil vatandaşlar ve turistlerle birlikte inen askerlerin Rodos adasından geldiği ve tam donanımlı oldukları görüldü. Adaya getirilen asker sayısı ise açıklanmadı.

Haber Yunan medyasında geniş yer buldu.

LOZAN VE PARİS ANLAŞMASININ İHLALİ

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde Yunanistan’ın söz konusu adımlarının 1923 tarihli Lozan ile 1947 Paris Barış Antlaşmalarının yeni bir ihlali anlamına geldiği ve Atina yönetiminin, silahlandırması yasak olmasına rağmen 1960 yılından bu yana bu adaları silahlandırmaya devam ettiği açıklandı.

1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ve 1947 yılında imzalanan Paris Antlaşması gereğince Yunanistan tarafından Limni, Semadirek ve Doğu Ege Adaları (Midilli, Sakız, Sisam, Nikarya) ile On İki Ada’da (Stompalya, Rodos, Kalki, Skarpanto, Kasas, Piskopis, Misiros, Kalimnos, Leros, Patmos, Lipsos, Sömbeki, İstanköy ve bağlantısı olan adalar ile Meis Adası) Kolluk Kuvvetleri dışında silahlı kuvvet bulundurulmaması ve tahkimat yapılmaması hükme bağlanmıştı.

TÜRKİYE’DEN YANIT GELDİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un Yunanistan’ın Meis Adası’na Askeri Sevkiyat yapmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

*Yunanistan’ın Meis Adası’na askeri yığınak yaptıklarına dair haberler basında yer almıştır.

*Meis, 1947 Paris Barış Anlaşması ile silahsızlandırılmış statüdedir.

*Basında yer alan haberler doğruysa, bu, Yunanistan’ın hukuk tanımazlığının ve Doğu Akdeniz’deki gerçek niyetinin yeni bir göstergesidir.

*Adanın statüsüne yapılmaya çalışılan gayri meşru değişiklikleri reddediyoruz.

*Kıyılarımızın hemen karşısında böyle bir provokasyonun amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğimizi vurguluyoruz.

*Bu tür provokatif hareketlerin Yunanistan'a hiçbir faydası olmayacaktır.

*Yunanistan bölgede gerginliği artırıcı adımlara devam ederse, kaybeden kendisi olacaktır.

*Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini sonuna kadar korumada kararlıdır.

Bahçeli'den On İki Ada ve 9 Eylül açıklaması! İlginizi Çekebilir Bahçeli'den On İki Ada ve 9 Eylül açıklaması!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...