Sözcü Plus Giriş

AÖL sınav sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? AÖL 3. dönem sınavları yapılacak mı?

Açık Öğretim Lise’de okuyan binlerce öğrenci, geçtiğimiz ay içerisinde ikinci dönem sınavlarına girmişti. Çeşitli sebeplerle örgün eğitimine devam edemeyen vatandaşların, lise diplomasını almasını sağlayan AÖL eğitim programında, ikinci dönem sınav sonuçları 17 Ağustos tarihinde açıklanacak. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, AÖL 3. dönem sınavları hakkında da açıklamada bulundu. İşte detaylar…

Güncellenme: 09:17, 04/08/2020
AÖL sınav sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? AÖL 3. dönem sınavları yapılacak mı?

Corona virüsü sebebiyle ertelenen AÖL 2. dönem sınavları, geçtiğimiz ay içerisinde yurt genelinde yapılmıştı. Şimdi gözler, MEB tarafından açıklanacak sınav sonuçlarında. Milli Eğitim Bakanlığı, AÖL 3. dönem sınavlarının ise yapılmayacağını ve dönem derslerinin kredilerinin tamamlanması kararı alındığını duyurdu. İşte AÖL sınavlarıyla ilgili tüm bilgiler…

AÖL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı bildiriyle AÖL sonuçlarını 17 Ağustos tarihinde aol.meb.gov.tr adresinden açıklayacak. Bakanlığın, AÖL sonuçlarını 10.00'da erişime açmasını bekleniyor.

AÖL SINAV SONUÇLARI EKRANI

İTİRAZLAR ONLİNE OLACAK

Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılacaktır. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Ortak Sınavlaraİtiraz WEB sayfasına http://odsgm.meb.gov.tr/www/ortak-sinavlara-itiraz/icerik/18 adresinden ulaşabilirsiniz. Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne bu yönde yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Sınavlarla ilgili olarak yapılacak tüm iş ve işlemler Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ilan ettiği esaslara göre yapılacaktır.

Foto: DepoPhotos

MEB'DEN AÖL 3. DÖNEM AÇIKLAMASI

MEB'in Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar ifade edildi; “Zorunlu eğitim çağı dışına çıkmış ve eğitimlerini çeşitli nedenlerle tamamlayamamış vatandaşlarımıza yönelik açık öğretim hizmetleri, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı açık öğretim okulları aracılığıyla yürütülmektedir.

Koronavirüs salgınına karşı ülkemizde yürütülen hızlı ve etkin mücadele kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılında örgün eğitime devam eden öğrencilerin, herhangi bir hak kaybına uğramadan 1. dönem aldığı ders notlarıyla bir üst sınıfa geçmeleri veya mezun olmaları sağlanmıştır. Örgün eğitime devam eden öğrencilere sağlanan bu imkândan açık öğretim okullarına kayıtlı ve 7 Eylül 2020 tarihi itibarıyla 18 yaşından gün almış, 3. dönem sınavlarına katılma şartını taşıyan tüm öğrenciler de faydalanacaktır.

Açık öğretim okullarında öğrenim gören örgün eğitim çağı dışına çıkmış öğrencilerin salgın döneminde yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi, yeni eğitim öğretim yılı kayıtları ve yüz yüze eğitim uygulamalarının zamanında başlatılabilmesi için açık öğretim okullarının 3. dönem sınavları yapılmış kabul edilerek öğrencilerin 3. dönem kayıt yenilemeleri otomatik olarak yapılarak bir dönemde alabilecekleri toplam ders sayısı kadar ders atanacak ve otomatik olarak atanan bu derslerden öğrenciler başarılı sayılacaktır. Millî Eğitim Bakanlığının sunduğu bu imkândan; açık öğretim okullarında kayıtlı 3. dönem sınavlarına katılma şartını taşıyan yurt içi ve yurt dışındaki öğrenciler faydalanacaktır.