Corona gölgesinde büyük sınav sona erdi

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda iki oturum da tamamlandı. LGS soru kitapçıkları 22 Haziran Pazartesi günü velilere teslim edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda iki oturum da sona erdi.

Sınav öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde saat 09.00 ile 15.00 arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

İlk oturum, 50 soruluk sözel alandan oluştu ve süresi 75 dakika sürdü.

FOTO: DHA

Birinci oturumda öğrenciler, 8. sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, alanlarından sorular çözdü.

FOTO: DHA

İkinci oturum ise 11:30’da başladı. İkinci oturumda, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 40 soru soruldu.

Sınavın sona ermesinin ardından tüm öğrencilerin aynı anda sınava girdikleri binadan çıkmasına izin verilmedi.

Öğrenciler zaman aralıklarıyla, sosyal mesafe korunarak sınav salonu ve binadan ayrıldı. Öğrenciler bu yıl sınava öğrenim gördükleri okullarda girdi.

Geçen yıl sınav yapılan okul sayısı 3 bin 873 iken Bakanlık, bu sene okul sayısını 18 bin 139’a, salon sayısını 59 bin 568’den 111 bin 918’e çıkardı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için okullarda güvenli alanlar oluşturuldu, sınav binaları detaylı olarak temizlendi ve sınıflar dezenfekte edilerek hijyen sağlandı.

FOTO: İHA

Daha önce, sınavdan bir saat sonra öğrencilere dağıtılan soru kitapçıkları, bu yıl korona virüs tedbirleri kapsamında olası bir kargaşaya imkan verilmemesi için 22 Haziran Pazartesi’den itibaren dağıtılacak.

Sınav sonuçları ise, 16 Temmuz’da “https://www.meb.gov.tr” internet adresi üzerinden açıklanacak.

ÖĞRENCİLER OKUL ÖNLERİNDE YOĞUNLUK OLUŞTURDU

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınava girecek olan öğrenciler, okullarına gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanırken Cevizlibağ metrobüs, tramvay ve otobüs duraklarında hareketlilik yaşandı.

FOTO: DHA

Erkenden okul önlerine gelen öğrenciler aileleri ile birlikte sınava gireceği saati bekledi.

FOTO: DHA

Sınava girecek öğrenciler okullarına gitmek için sabahın erken saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih etti.

Sınav öncesi Cevizlibağ metrobüs, tramvay ve otobüs durakların öğrenci hareketliliği yaşandı.

FOTO: İHA

Sınava girecek olan öğrencilerin el hijyeni, maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ettikleri görüldü.

KİMLİĞİNİ UNUTAN ÖĞRENCİLER NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE KOŞTU

Tokat'ta kimliğini unutan öğrenciler nüfus müdürlüğünde kimliğini çıkartırken, öğrencileri polis ekipleri sınava yetiştirdi.(DHA-İHA)

FOTO: İHA

 

LGS nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması başladı! İşte kısıtlamayla ilgili tüm detaylar İlginizi Çekebilir LGS nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması başladı! İşte kısıtlamayla ilgili tüm detaylar

 

Cevizlibağ Cevizlibağ Metrobüs Corona internet korona matematik meb Metrobüs Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci okul Pazartesi Polis sınav Tokat TÜRKÇE Türkiye
Loading...