E Okul VBS ile karne sorgulama ve takdir teşekkür hesaplama ekranı! MEB E Okul giriş…

Ülkemizde yıllardır kullanılan E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden öğrencilerin eğitim bilgileri kolaylıkla takip edilebiliyor. Bu yıl pandemi nedeniyle eğitim uzaktan yapıldı ve karneler online ortamda verildi. MEB'in dün yaptığı açıklamayla karnelerin e-okul vbs sistemi üzerinden açıklandığı bildirilmişti. Veliler ise çocukarının karne notlarını ve takdir teşekkür hesaplama işlemlerini bu sistem üzerinden takip edebiliyor. İşte E Okul vbs karne notu sorgulama ve takdir teşekkür hesaplama ekranı...

E Okul VBS ile karne sorgulama ve takdir teşekkür hesaplama ekranı! MEB E Okul giriş…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından dün akşam yapılan açıklamayla karnelerin E-Okul sistemi üzerinden yayımlandığı duyurulmuştu. Karnelerin erişime açılmasıyla birlikte veliler eokul girişi ile çocuklarının karne notlarını sorgulamaya başladı. Bu sene pandemi nedeniyle uzaktan yapılan eğitim ile sona eren sürecin ardından öğrenciler tatil dönemine girecek. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) ile karne notu hesaplaması, takdir teşekkür hesaplama gibi işlemler kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Sayfamızda paylaştığımız link üzerinden E-Okul girişi yapabilir ve karneleri görüntüleyebilirsiniz.

E-OKUL GİRİŞ: VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ

E-OKUL İLE HANGİ SORGULAMALAR YAPILIR?

e-Okul ile birçok sorgulama işlemleri yapılabilir. Bunların arasında; Devamsızlık sorgulama, Yazılı sonuçları, Sözlü sonuçları, Karne notları, Haftalık ders programları.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Takdir belgesi ve teşekkür belgesi alabilmek için gerekli şartlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenmiştir.

Yönetmeliğe göre;

Derslerinde üstün başarı gösterip tüm derslerinde başarılı olan ve dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 puandan aşağıda olmayan öğrenciler ile davranış puanı 100 olan öğrenciler içerisinden, öğrenci ödül ve disiplin kurulunca belge alacaklar belirlenir.

70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,

85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi,

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılı dönemleri boyunca takdir belgesi almış olanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, performans çalışma puanları, eğer varsa proje puanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı dersler için de ayrıca hizmet ya da temrin puanlarının aritmetik ortalamasıyla elde edilen puanların aritmetik ortalamaları alınır. Böylece öğrencilerin bir dersi için dönem puanı hesaplaması yapılmış olur.

Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yılsonunda derslerden başarılı olunabilmesi için; iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.

E okul VBS girişi güncellendi yeni giriş yeri MEBBİS üzerinden yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrenicilere kolaylık sağlamak amacıyla eğitimi ilgilendiren bütün siteleri aynı başlık altında topladı. Milyonlarca öğrenci bundan sonra https://mebbis.meb.gov.tr/ adresini kullanacak. e-Okul sistemine öğrencinin T.C kimlik ve okul numaraları ile kolayca giriş yapabilirsiniz. Aynı şey, sistemin belirlediği güvenlik kod ile birlikte Veli Bilgilendir Sistemi için de geçerlidir. Bu sistem içerisinde yer alan ”Not Bilgisi” başlığı altında, çocuğunuzun siteye yüklenmiş tüm notlarını görüp inceleyebilirsiniz. Yazılı ve sözlü sınav notları yanı sıra, performans ve proje ödevlerinden aldığı notlar da yine burada görünecektir.

Loading...