Gözler ÖSYM’nin yayınlayacağı KPSS soru ve cevaplarına

KPSS Lisans sınavının ilk ayağı tamamlandı. 2020-KPSS’de sorular ve cevap anahtarlarının kısa süre içinde yayınlanacağı tahmin ediliyor, soru ve cevaplar ÖSYM’nin AİS sistemi üzerinden yayınlanacak ve ardından resmi sonuçlar beklenmeye başlanacak.

Gözler ÖSYM’nin yayınlayacağı KPSS soru ve cevaplarına

KPSS lisans sınavı soruları için bekleyiş sürüyor. KPSS soru ve cevaplarının geçtiğimiz yıl olduğu gibi sınavın uygulanmasından birkaç gün sonra yayınlanacağı tahmin ediliyor. KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) sınav sonuçları ise 22 Ekim 2020 tarihinde ilan edilecek.

KPSS SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANIR?

Geçtiğimiz sene KPSS soru ve cevapları sınavdan 2 gün sonra açıklanmıştı, bu sene de kısa süre içerisinde açıklanacağı tahmin ediliyor.

PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. MEB tarafından, ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSSP120 puan türünü kullanacaktır.

Geçtiğimiz sene sınav soru ve cevapları KPSS’den 2 gün sonra açıklanmıştı.

ÖSYM'DEN KPSS SONUÇLARI AÇIKLAMASI

ÖSYM tarafından duyurulan bilgilere göre; KPSS sonuçları, ÖSYM tarafından 22 Ekim'de açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.
ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez.

Loading...