İlahiyat fakülteleri bu sene kaç öğrenci olacak? İlahiyat fakültesi taban puanları ve kontenjanları…

YKS sınav sonuçlarının açıklanmasına bir haftadan daha az bir süre kaldı. İyi bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler, üniversite bölümlerinin taban puanlarını ve kontenjanlarını öğrenmek istiyor. ÖSYM'nin yayınladığı tercih kılavuzunda, üniversite bölümlerinin taban puanlarını ve kontenjan bilgilerini öğrenebiliyor.

İlahiyat fakülteleri bu sene kaç öğrenci olacak? İlahiyat fakültesi taban puanları ve kontenjanları…

Yükseköğrenim Kurumu (YÖK) bu sene üniversitelerin kontenjanlarının kaç olacağını açıkladı. YÖK tarafından yapılan açıklamada, yurt genelinde bulunan ilahiyat fakültelerine bu sene toplamda 19 bin 353 kişi alınacağı belirtildi.

İLAHİYAT FAKÜLTESİ TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

ÖSYM tarafından açıklanan YKS 2020 tercih kılavuzuna göre, öğrenciler ilahiyat fakültesi taban puanlarını öğrenebiliyor.

YKS TERCİH KILAVUZU EKRANI

YKS BARAJ PUANI KAÇ?

Bu yılla sınırlı kalmak şartıyla baraj puanı TYT'de 150, AYT ve YDT’de ise 170 olarak belirlendi. Üniversite adayları, TYT sınavından en az 150 puan alarak iki yıllık üniversite tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin, AYT ve YDT sınavları sonucunda tercih yapabilmek için ise en az 170 puan almaları gerekecek.

YKS BARAJ PUANI AÇIKLAMASI

Yükseköğretim Kurulunun açıklamasında, içinde bulunan olağanüstü şartlar dikkate alınarak sadece bu sene sınava girecek adaylar için uygulanacak iki karar şöyle bildirildi: “TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra yine küresel salgının oluşturduğu olumsuz şartlar göz önünde bulundurularak, merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da ‘bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla' 170'e çekilmiştir. Bu kararla birlikte, geçtiğimiz yılki verilere göre 112 ila 195 bin ilave aday öğrencimizin lisans programlarına yerleşebilecekleri tahmin edilmektedir.

Loading...