KPSS Lisans başarı sıralaması ne işe yarar?

ÖSYM, KPSS Lisans sınavına katılan memur adaylarının başarı sıralamasını dün açıkladı. Sınava katılım gösteren vatandaşlar, T.C. kimlik numaraları ve aday şifresiyle KPSS başarı sıralamasını öğrenebiliyor. Peki, KPSS Lisans başarı sıralaması ne işe yarar?

KPSS Lisans başarı sıralaması ne işe yarar?

Branş sıralaması adından da anlaşılacağı üzere kendi branşınızdaki rakipleriniz arasında kaçıncı sırada olduğunuzu gösteren sıralamadır.

Örnek vermek gerekirse, ziraat mühendisi olarak sınava girdiniz. KPSS başarı sıralaması ile o sene sınava giren ziraat mühendisleri arasında kaçıncı olduğunuzu görebilirsiniz.

Böylelikle olası bir atamada alım yapılacak olan memur alımlarında kendi branşınızdan gelen kadro sayısına göre atanma ihtimalinizi daha net hesaplarsınız.

ÖSYM tarafından KPSS Lisans başarı sıralaması hakkında şu bilgi verildi;

“Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

KPSS Lisans sınavı başarı sıralamasını açıklandı İlginizi Çekebilir KPSS Lisans sınavı başarı sıralamasını açıklandı
Loading...