LGS tercih kılavuzu için açıklama geldi mi? Tercih robotu ve lise tercih kılavuzu merak konusu…

LGS'de büyük gün geldi ve beklendiği gibi bugün LGS puanları açıklandı. MEB'in açıklamasına göre lise tercih kılavuzuyla birlikte bugün lise taban puanları da yayınlanacak. Öğrencilerin merakla araştırdıkları tercih dönemi başlamış olacak, lise adayları tercih robotları aracılığıyla puanlarına uygun liseleri tercih kılavuzundan seçecek. MEB'den tercih kılavuzu için açıklama yapması bekleniyor, kılavuzun bugün yayınlanacağı Ziya Selçuk tarafından sabah saatlerinde duyurdu...

LGS tercih kılavuzu için açıklama geldi mi? Tercih robotu ve lise tercih kılavuzu merak konusu…

LGS tercih kılavuzu için nefesler tutuldu. LGS sonuçları açıklandı, gözler artık LGS tercih kılavuzunda! Kılavuzun yayınlanmasının ardından hayalini kurdukları liselere girmek isteyen öğrenciler şimdi de tercih işlemlerine başlayacak. Daha önce bugün erişime açılacağı duyurulan LGS tercih kılavuzu için henüz bir gelişme yaşanmadı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunun sonuçlarla aynı gün yayınlanacağını duyurmuştu ancak tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı.

LGS tercih kılavuzunun gün içinde yayınlanması bekleniyor.

LGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK, NASIL YAPILACAK?

16 Temmuz 2020’de merkezî sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde Tercih Kılavuzu da açıklanacak. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak Tercih Kılavuzu’nda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek. Tercih işlemi kılavuzda belirtilen tarihler arasında öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

LGS YERLEŞTİRMELERİ NASIL OLACAK?

Ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8'inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.