LGS tercihleri başladı! e-Okul tercih ekranı ve 2020 lise tercih kılavuzu

e Okul üzerinden yapılacak olan lise tercihleri için takvimde yer alan tarihler geldi, bugünden itibaren 10 gün boyunca öğrenciler lise tercihlerini gerçekleştirecek. Öğrenciler toplam 20 tercih hakkını kılavuzda belirtilen şekilde kullanabilecek. Yerel yerleştirme tercihlerden en fazla üç tanesi aynı türden olacak. Geriye kalan 2 tercih ise farklı okul türünden yapılacak. Adayların tercihleri okul müdürlüklerinin onayı olmadan işleme konulmayacak. Haberimizden LGS tercih ekranına ulaşabilir ve merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz...

LGS tercihleri başladı! e-Okul tercih ekranı ve 2020 lise tercih kılavuzu

Liseye başlayacak öğrencileri yakından ilgilendiren tarihler geldi. MEB’in açıkladığı tarihlere göre LGS sonuçları sonrasında bugün lise tercihleri başladı, bu süreçte e-Okul lise tercih ekranı ve lise tercih sürecine dair detayların yer aldığı lise tercih kılavuzu önem taşıyor. Haberimizin devamında LGS tercih ekranını ve tercih robotuna nasıl ulaşacağınıza dair ayrıntıları görebilirsiniz.

E OKUL LGS TERCİH EKRANI

LGS TERCİH ROBOTU

TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BİTECEK?

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından 20-29 Temmuz 2020 (17.00'ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

YEREL YERLEŞTİRME ALANINDAKİ OKULLAR NASIL ANLAŞILIR?

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar;

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

LGS tercih dönemi başlıyor! E Okul 2020 LGS tercih ekranı… – Sözcü ...

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

LGS tercih kılavuzunun erişime açılmasıyla heyecanlı maratonun da startı verilmiş oldu. Lise tercihi yapacak öğrenciler önce LGS’de ter döktüler. Geçtiğimiz yıl adaylar, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar' ekranından en fazla beş, ‘Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar' ekranından en fazla beş, ‘Pansiyonlu Okullar' tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 lise tercihinde bulunabildiler. Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından e-Okul üzerinden veya herhangi bir ortaokul, imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabildi. Tercihler, mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatıldı.

LGS SONUCU SORGULAMA EKRANI

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8'inci sınıfını başarıyla tamamlamış veya geçici eğitim merkezlerinden ya da Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamdevamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilecektir.

2020 LGS tercih kılavuzu İlginizi Çekebilir 2020 LGS tercih kılavuzu Liselerin taban puanları ve kontenjanları... İlginizi Çekebilir Liselerin taban puanları ve kontenjanları...
Loading...