LGS tercihleri ne zaman, hangi gün başlayacak? MEB LGS tercih kılavuzu yayınlandı!

Milli Eğitim Bakanlığı, dün sabah saatlerinde LGS sonuçlarını açıkladı. LGS tercih kılavuzu da aynı gün çerisinde bakanlığın sitesinden duyuruldu. Şimdi yaklaşık 1.5 milyon öğrenci, LGS tercih heyecanı yaşayacak. Peki, LGS tercihleri nasıl yapılacak? LGS tercihleri ne zaman, hangi başlayacak? İşte LGS tercihleri ile ilgili son gelişmeler…

LGS tercihleri ne zaman, hangi gün başlayacak? MEB LGS tercih kılavuzu yayınlandı!

İyi bir lisede okumak isteyen yaklaşık 1.5 milyon öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan LGS sonuçlarını bekliyordu. Bakanlık, dün sabah saatlerinde LGS sonuçlarını ve LGS tercih kılavuzunu erişime açtı. LGS puanlarını öğrenen öğrenciler, şimdi tercih heyecanı yaşayacak. İşte LGS tercihleri ile ilgili bilinmesi gerekenler…

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

LGS tercih kılavuzunun erişime açılmasıyla heyecanlı maratonun da startı verilmiş oldu. Lise tercihi yapacak öğrenciler önce LGS'de ter döktüler. Geçtiğimiz yıl adaylar, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla beş, ‘Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla beş, ‘Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 lise tercihinde bulunabildiler. Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından e-Okul üzerinden veya herhangi bir ortaokul, imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabildi. Tercihler, mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatıldı.

LGS SONUCU SORGULAMA EKRANI

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ…

E OKUL GİRİŞ EKRANI


TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından 20-29 Temmuz 2020 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını başarıyla tamamlamış veya geçici eğitim merkezlerinden ya da Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamdevamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilecektir.

 

Loading...