Okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak? Uzaktan eğitim devam ediyor!

Son dakika okulların açılış tarihi belli oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında canlı yayında açıklamalarda bulundu. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren okulların açılış tarihini duyuran Bakan Selçuk, 31 Ağustos'ta uzaktan eğitim şeklinde okulların açılacağını ve 21 Eylül'e kadar bu şekilde devam edeceğini duyurdu. 21 Eylül'den sonra ise yüz yüze eğitim aşamalı ve seyreltilmiş olarak sürdürülecek. İşte okulların açılışı hakkındaki son dakika gelişmeleri...

Okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak? Uzaktan eğitim devam ediyor!

Uzun süredir merak konusu olan okulların açılışı hakkında son dakika açıklamalar geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında yaptığı açıklamaların ardından okulların açılış tarihini 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim modeli şeklinde başlayacağını duyurdu. 21 Eylül 2020 tarihine kadar uzaktan eğitimin devam edeceği açıklandı. Bakan Selçuk, özel okulların ise 17 Ağustos’ta başlayabileceğini ifade etti.

OKULLAR NE ZAMAN VE NASIL AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “31 Ağustos tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz. 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitimin başlamasına karar verdik. Hangi yaş grubunun okula ne zaman başlayacağına Bilim Kurulu karar verecek” dedi.

Selçuk'un açıklamalarından satır başları;

*Ders başlayana kadar maske hususundaki standartlarımız gereği uygulanacaktır. Hem öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz hem de velilerimiz için kılavuzlar hazırladık. Bunların ne şekilde olacağına ilişkin de açıklamalar yapacağız.

HER OKUL GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

*Zamanı gelince ayrıntılı biçimde açıklayacağız. Maske tedariği bakanlığımız tarafından sağlanacaktır. Okullarımızın uyması gereken hijyen standartları konusunda kılavuzu hazırlamıştık.

*Bu standartların uygulaması nasıl denetlenecek? Bunlar için de 2 bin denetmenimiz şu anda sahada ve okullardalar ve her okulu gözden geçiriyorlar.

Foto: Shutterstock

İLK HAFTA ÖZEL UYUM PROGRAMI OLACAK

*Öğretmen ve velilerimiz için hazırlanan kılavuzlar devam ettirilecek. Okulun ilk haftasında da özel bir uyum programı ortaya koyacağız. Öğretmenlerle ilgili bir çalışma olacak ama öğrenciler için açıklamalarımız devam edecek.

*Salgın şartları nedeniyle personel sayısında artışa gitmiş bulunuyoruz. Bütün ihtiyaç kalemleri de tek tek çıkarılmış, hangi il ve ilçe hangi okul içerisinde hangi ihtiyaç oluşmuştur bu takip ediliyor.

“SAHADA OLACAĞIZ”

*Okullarımıza destek sağlamak için gerekli planlarımızı yaptık. İl Eğitim Müdürlerimizle toplantılarımız var. tek tek ele alıp inceleyeceğiz ve destekler okullara ulaştırılacak. Bakanlık bürokratlarımız çeşitli illerde gruplar halinde risk analizine katılacaklar. Yani sahadayız.

*Bu çalışmalarla Bilim Kurulu'nu da bilgilendirmeyi ve ileriye ilişkin planları hazırlayacağız. Süreç boyunca okullarda ve sahalarda olacağız. Eğitim öğretim yılını şimdiden kutluyor ve yüz yüze eğitimin bir an önce başlamasını umuyorum.

Foto: Depophotos

BİLİM KURULU'NUN KARARI

*Bilim Kurulu'nun tavsiye kararıdır bu, 21 Eylül'den sonra yüz yüze eğitimin başlaması yönünde. Biz aşamalı ve seyreltilmiş derken, aslında belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılmasından ve derslerin, konuların seyreltilmesi yani aynı saat ve süre içerisinde değil de belirli konuların belirli noktalarının özellikle ve öncelikle işlenmesini kastediyoruz. Seyreltilme sonucunda oluşan açık uzaktan eğitimle, EBA'yla giderilecek.

ÖZEL OKULLAR İÇİN DE TARİH VERDİ

Özel okulların durumuyla ilgili de açıklamada bulunan Bakan Selçuk: “Dileyen özel okullar 17 Ağustos itibarıyla uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek.”