Bakan Selçuk’tan köy okulları açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, köy okullarının tüm kademelerinde yüz yüze eğitimin başlayacağını duyurdu.

Bakan Selçuk’tan köy okulları açıklaması!

Yüz yüze eğitimde yeni bir gelişme yaşandı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, köy okullarının tüm kademelerinde yüz yüze eğitimin başlayacağını duyurdu.

Selçuk, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Köy okullarımızda, tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlıyoruz. Öğrenci sayısına bakılmaksızın köy okulları, velilerimizin tercihine bağlı olarak açık kalacak. Benim de okuduğum köy okullarımız, eğitimin gözbebeğidir.”

SADECE KÖY OKULLARINDA TÜM KADEMELER AÇILIYOR

Alınan bu kararın ardından tüm sınıfları tamamen açılan tek okul, köy okulları oldu. Türkiye’de 6 bin 200 köy okulu var. Eğitime tamamen kapalı köy okulu sayısı 17 bin.

KÖY OKULUNDA OKUDU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 1 Mayıs 1961'de, Ankara'da, Gölbaşı ilçesine bağlı Emirler Köyü'nde doğdu. Anne babası şehre göçmeye karar verdiğinde o, yanında bir erkek kalsın diye düşünülerek babaannesi ile köyde bırakıldı.

Burada henüz 4,5 yaşında bir çocukken köy okulunda, ilkokula başladı. İlkokula gidecek yaşta olmasa da, meraklıydı. Ama okula uyum sağlayamadı. Çünkü aslında parmak kasları bile gelişecek yaşta değildi.

İLK KEZ “GÖZBEBEĞİM ” DEDİ

Bugün ilk kez, “gözbebeğim” tanımını yaptığı köy okulunda yaşadıklarını bir anısında şöyle anlatmıştı;

“Öğretmen A harfi çiz diyor, ben ters A çizip, ortasına da iki nokta koyuyorum. Daha küçük bir çocuğum, aklım oyunda. Nereden bileyim A’yı. Köyde gördüğüm ineğin gözlerine benzetiyorum ters A'yı. İçine nokta koyuyorum. Ama bunu anlamadılar. Beni geri zekalı zannettiler. Sonra şehre gittik, orada da okulda uyum sorunları oldu. Hep kaçardım, bir kez sınıfta kaldım.”

Eğitim hayatı sonrasında Ankara kent merkezine ailesinin yanına gelince düzelecekti. Ama bugünlere gelmesinin temeli bir köy okulunda atılmıştı.

Son dakika... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı İlginizi Çekebilir Son dakika... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı Son dakika... Kabine toplantısı sona erdi! Erdoğan'dan yüz yüze eğitim açıklaması İlginizi Çekebilir Son dakika... Kabine toplantısı sona erdi! Erdoğan'dan yüz yüze eğitim açıklaması