Ücretsiz tabletlerden kimler yararlanabilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim gören ve imkansızlar yaşayan öğrenciler için 500 bin tablet dağıtılacağını açıklamıştı. Tabletler, 12 Ekim itibariyle ilgili il müdürlükleri tarafından dağıtılmaya başlandı.

Ücretsiz tabletlerden kimler yararlanabilecek?

Bakanlığın ‘500 bin tablet' projesine başvuru yapılmayacak. İmkansızlık yaşayan ihtiyaç sahibi öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından tespit edilecek.

Ayrıca bazı belediyeler de öğrencilere eğitimde yardımcı olması sebebiyle ücretsiz tablet dağıtımı yapacağını açıkladı.

BAKAN SELÇUK’UN TABLET AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

“Bakanlık olarak ilk aşamada 500 bin öğrencimize tablet bilgisayar ulaştıracağız. Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hızla ulaşabilmesi için hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisi var, buna göre hareket edilecek ve önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize tablet bilgisayarları peyderpey ulaşmaya başlayacak.

Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi bazı kriterler belirledik ve bu kriterleri resmi veriler üzerinden önceliklendirdik.

Ayrıca, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil inisiyatifler tarafından sunulan ayni ve nakdi bilgisayar desteklerinin de öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için de aynı stratejiyle ve yöntemle hareket edilecek ve bu da kısa sürede başlayacak. Yapılan ayni ve nakdi yardımlar peyderpey çocuklarımıza ulaştırılacak.”