Üniversite kayıt evrakları neler? Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

Üniversite yerleştirme sonuçlarını öğrenmeyi bekleyen öğrenciler, sonuçların açıklanmasıyla birlikte kayıt yaptırmaya hak kazandıkları okula kayıt olacak. Üniversite kayıt işlemleri zamanında yetiştirmek isteyen öğrenciler kayıt evraklarını ve kayıt tarihlerini de merakla araştırıyor. Peki üniversite kayıtları ne zaman başlayacak?

Üniversite kayıt evrakları neler? Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

Yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin katılım gösterdiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) TYT'de 150, AYT ve YDT'den de 170 olan baraj puanını geçen öğrenciler YKS tercih işlemlerini tamamladı ve tercih sonuçları sonrasında kayıtlarını gerçekleştirecekler. Peki üniversite kayıtları ne zaman gerçekleşecek ve gerekli belgeler neler?

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.trinternetadresinde görülebilecektir.Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

ÖSYM üniversite kayıt tarihlerini açıkladı! Üniversite kayıt evrakları neler?

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

ÖSYM'nin takvimine göre, 2020 üniversite kayıtları 31 Ağustos'ta başlayacak. YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.