YKS başvuru ekranı: ÖSYM YKS başvurusu nasıl yapılır? İşte YKS 2020 ücretleri ve detayları…

Öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edecekleri üniversiteyi belirleyeceği YKS'de başvuruları ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr sayfası üzerinden alınmaya başlandı. Adaylar hayatlarını şekillendirecek sınav olan YKS'ye nasıl başvurulur, başvuru ücret ne kadar gibi soruların yanıtlarını arıyor. ÖSYM tarafından yayınlanan sınav takvimine göre 2020 YKS başvuruları 6 Şubat ile 3 Mart tarihleri arasında yapılacak. YKS 2020'de başvuru ücreti olarak öğrenciler katılmak istedikleri her oturum için 70 lira ödeyecek. İşte 2020 YKS hakkında tüm detaylar...

YKS başvuru ekranı: ÖSYM YKS başvurusu nasıl yapılır? İşte YKS 2020 ücretleri ve detayları…

ÖSYM, YKS başvuru kılavuzunu yayımladı. Başvurular ise bugün itibariyle başladı. Eğitim hayatlarına üniversitede sürdürmek isteyen öğrenciler gözlerini YKS başvurularına çevirdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 20-21 Haziran tarihlerinde uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 6 Şubat-3 Mart 2020 tarihleri arasında alınacak. ÖSYM’nin AİS ekranından gerçekleştirilebilecek olan YKS başvurusu için başvuru ücreti sınav başı 70 TL olarak belirlendi. AYT ve TYT sınavlarına girecek olan öğrenciler için YKS başvurusu AİS ekranından tamamlanabilecek. İlk kez başvuracak olan öğrenciler ise ÖSYM’nin başvuru merkezleri aracılığıyla müracatlarını tamamlayabilecek.

YKS BAŞVURU EKRANI

2020 YKS ADAY BAŞVURU FORMU

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklar.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklar.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

2020 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan YKS'ye katılmak isteyen adaylar;

– Sadece TYT’ye girecek adaylar 70,00 TL,

– TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 140,00 TL,

– TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 210,00 TL yatıracaklar.

Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylarhariç)

Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank'ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla da yatırılabilecektir.

YKS SINAVLARI NE ZAMAN?

ÖSYM’nin internet sitesinden duyurulan takvime göre, 2020 YKS’nin 1. oturumu (TYT) 20 Haziran’da, 2. oturumu (AYT) ile Yabancı Dil Oturumu 21 Haziran’da yapılacak.