Sözcü Plus Giriş

YKS (TYT, AYT, YDT) sınavları ne zaman? 2020 üniversite sınavı (YKS) sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak?

Üniversite adayları değişen sınav tarihleriyle birlikte hazırlıklarını hızlandırdı. Corona virüsü salgını nedeniyle kapatılan okulların ardından sınav tarihi değiştirilmiş ve Temmuz ayında yapılacağı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Kabine Toplantısı sonrası YKS tarihini 27-28 Haziran 2020 olarak açıkladı. Öğrenciler ise sınav yerlerinin açıklanmasını beklemeye başladı. Peki YKS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? İşte 2020 YKS TYT, AYT, YDT ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

22:41 -
YKS (TYT, AYT, YDT) sınavları ne zaman? 2020 üniversite sınavı (YKS) sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak?

2 milyondan fazla öğrencinin katılacağı üniversite sınavlarına (YKS) az bir süre kaldı. Corona virüsü salgını nedeniyle okulların kapatılmasının ardından 2020 YKS sınav tarihi değiştirilmiş ve 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağı açıklanmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde normalleşme takvimi belli oldu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 YKS’nin yeni tarihini duyurdu. Kabine Toplantısı sonrasında 2020 YKS’nin 27-28 Haziran tarihinde yapılacağı açıkalndı. Böylece sınav 1 ay erkene alınmış oldu. Sınav için hazırlıklarını sürdüren öğrenciler sınavın erkene alınmasından dolayı çalışmalarını daha da hızlandırmak zorunda kaldı. TYT, AYT ve YDT olarak üç oturumda düzenlenecek 2020 YKS sınavının giriş belgeleri de merak edilmeye başlandı. Peki YKS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar…

2020 YKS NE ZAMAN?

4 Mayıs'ta yapılan kabine toplantısı sonrası corona virüsü ile ilgili alınan bazı kararlarda düzenlemeye gidildi. Bunlardan biri de YKS sınavının zamanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS sınavının 27-28 Haziran 2020 tarihinde yapılacağını açıkladı.

YKS SINAV YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Üniversite sınavına hazırlanan binlerce öğrenci sınava nerede gireceğini merak ediyor. YKS’nin öne alınmasıyla birlikte sınav yerleri de heyecanla bekleniyor. ÖSYM’den ya da YÖK’ten sınav yerleri hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz yıla bakıldığında sınav tarihinden bir hafta önce sınav giriş belgeleri erişime açılmıştı. Bu sene de YKS sınav giriş belgelerinin 20 ya da 21 Haziran tarihlerinde açıklanması bekleniyor. Sınav yerleri belli olduğunda sayfamızda yer alacak.

2020 YKS SINAVI TEKRAR MI DEĞİŞTİ?

YKS sınavının, corona virüsü hayatımıza girdiği ve okulların kapatıldığı dönem sonrası ÖSYM tarafından yeni tarihi 25-26 Temmuz 2020 olarak ilan edilmişti. Öğrenciler ders çalıma planlarını bu tarihe göre yaptı ve sınava hazırlanmaya başladı. Ancak geçtiğimiz günlerde alınan karar sonrası YKS sınav tarihi yaklaşık 1 ay önceye alınmış oldu.

YKS SINAV SÜRESİ DEĞİŞTİ, BARAJ PUAN DÜŞÜRÜLDÜ!

YKS sınavı ile ilgili bir değişiklik daha yapıldı. Buna göre, daha önce 135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika olarak uzatıldı ve toplamda 165 dakikaya yükselmiş oldu. Ayrıca daha önce 180 olan YKS baraj puanı, 170'ye düşürüldü.

Foto: Shutterstock

YKS 2020'DE HANGİ KONULAR OLACAK?

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “YKS’ye hazırlanan öğrencilerimiz de rahat olsunlar. YÖK ve ÖSYM Başkanlığımız ile koordineli bir şekilde tüm önlemleri alıyoruz. Buna göre 12. sınıf öğrencilerimiz; 9., 10., 11. sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf derslerinin sadece birinci döneminden sorumlu olacaklar.” dedi.

Buna göre 12'nci sınıf müfredatından sorumlu olunacak konular şöyle;

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI: Edebiyat ile düşünce akımları, felsefe arasında ilişki gibi konularla birlikte, ‘Hikaye' ve ‘Şiir' ünitelerinde işlenen konular. Dilbilgisi çalışmaları, öğrencilerin temel eğitimden edindikleri bilgilerden hareketle ünitelerdeki ilgili metinler üzerinden yapılacak. Konu anlatımına girilmeyecek. Gerekirse konulara yönelik kısa açıklamalar yapılabilecek. Öğrenciler tüm dilbilgisi konularından sorumlu tutulacaklar.

MATEMATİK: Üstel Fonksiyon, Logaritma Fonksiyonu, Üstsel ve Logaritmik Denklem ve Eşitsizlikler İle Gerçek Sayı Dizileri, konularından; Geometride ise, Toplam-Fark ve İki Kat Açı, Trigonometrik Denklemler, Analitik Düzlemde Temel Dönüşümler konularından soru gelebilir. 12'nci temel matematik düzeyinde Denklem ve Eşitsizlikler, Üslü ve Köklü İfadeler, Bilinçli Tüketici Aritmetiği konularından sorumlu olunacak.

FİZİK: Düzgün Çembersel Hareket, Dönerek Öteleme Hareketi, Açısal Momentum, Kütle Çekim Kuvveti, Kepler Kanunları, Basit Harmonik Hareket, Dalgalarda Kırınım, Girişim ve Doppler Olayı konularından sorular gelebilir.

KİMYA: Redoks tepkimeleri, elektrot ve elektrokimyasal hücre kavramları gibi konuların yer aldığı Kimya ve Elektirik ile anorganik ve organik bileşikler, kovalent bağlı kimyasal türler gibi konuların yer aldığı Karbon Kimyasına Giriş ünitelerinden sorular sorulabilir.

BİYOLOJİ: Nükleik Asitlerin Keşfi ve Önemi, Genetik Şifre ve Protein Sentezi, Canlılık ve Enerji, Fotosentez, Kemosentez, Hücresel Solunum konuları sınavda çıkabilecekler arasında.

İNKİLAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Mustafa Kemal'in okuduğu okullar, öğretmenlerinin onun yetişmesine etkileri gibi konuların yer aldığı 20'nci Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti Ve Dünya; Kuvayı Milliye hareketi, Büyük Millet Meclisi'nin açılışı gibi konuların yer aldığı Milli Mücadele; Atatürk ilkelerinin anlatıldığı Atatürkçülük ve Türk İnkılabı ünitelerinden sorular gelebilir.

COĞRAFYA: Adaylar, iklim elemanlarına ait kavramlar, coğrafyanın ilişkili olduğu disiplinler gibi konuların anlatıldığı Doğal Sistemler; Yerleşim yerleri seçimleri, toplu ve dağınık yerleşmeler gibi konuların anlatıldığı Beşeri Sistemler; dünyadaki bölgeler, harita gibi konuların yer aldığı Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler; İnsanların doğal çevreyi kullanma biçimleri gibi konuların yer aldığı Çevre ve Toplum ünitelerinden sorumlu olacaklar.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: İslam ve Bilim ünitesinden ‘Din-Bilim İlişkisi', ‘İslam Medeniyetinde Bilim ve Düşüncenin Gelişimi', ‘İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları', ‘Müslümanların Bilim Alanında Yaptığı Öncü ve Özgün Çalışmalar', ‘Kur'an'dan Mesajlar: Fâtır Suresi 27-28. Ayetler' konuları; Anadolu'da İslam ünitesinden, ‘Türklerin Müslüman Olmaları', ‘Milletimizin İslam Anlayışının Oluşmasında Etkili Olan Bazı Şahsiyetler', ‘Kur'an'dan Mesajlar: Nisâ Suresi 69. Ayet' konularından soru gelebilir.

FELSEFE: Felsefe dersinde 11'inci sınıf konularına yer verildi. Diğerlerinde ise şöyle: Mantıkta, Mantığa Giriş, Klasik Mantık; Sosyolojide, Sosyolojiye Giriş, Birey ve Toplum, Toplumsal Yapı, Toplumsal Değişme ve Gelişme; Psikolojide, Psikoloji Bilimini Tanıyalım, Psikolojinin Temel Süreçleri konuları sorumlu olunanlar arasında yer aldı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more