ABD’de Alexandria Ocasio-Cortez, Wall Street’in adayına fark attı

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin solcu üyesi 30 yaşındaki Alexandria Ocasio-Cortez, tekrar seçilmek için girdiği ön seçimde Wall Street milyarderlerinin desteklediği adaya 50 puanın üzerinde fark attı. Ocasio-Cortez, zaferin ardından yaptığı açıklamada, "Onların parası bir hareketi satın alamadı" dedi.

ABD’de Alexandria Ocasio-Cortez, Wall Street’in adayına fark attı

ABD’nin New York kentinde Temsilciler Meclisi üyeliği için yapılan ön seçimde solcu aday Alexandria Ocasio-Cortez, finans sermayesinin desteklediği adaya 50 puandan fazla fark attı. Queens ve Bronx’i içeren 14. bölgede yapılan ön seçimde Ocasio-Cortez, oyların yüzde 72,8’ini alırken, sağcı aday Michelle Caruso-Cabrera yüzde 19,8’de kaldı.

Posta yoluyla kullanılan oyların sayımı sürse de, tablonun değişmesi beklenmiyor.

Ocasio-Cortez, zenginlerin vergilendirilmesi, gelir eşitsizliğinin azaltılması ve iklim krizi başlıklarında sol eğilimli talepleriyle biliniyor.

“PARA SATIN ALAMADI”

Sonuçların belli olmasının ardından Twitter’dan açıklama yapan Ocasio-Cortez, “Goldman Sachs’tan Blackstone’a kadar birçok Wall Street CEO’su tabandan gelen halk kampanyamızı mağlup etmek için milyonlarca dolar döktü. Ama onların parası bir hareketi satın alamadı” dedi.

Ünlü İngiliz finans gazetesi Financial Times, haberi “Ocasio-Cortez Wall Street’i yendi” başlığıyla verdi.

53 yaşındaki eski gazeteci Michelle Caruso-Cabrera’ya Blackstone’dan Stephen Schwarzman ve Goldman Sachs’tan David Solomon gibi milyarderler bağışta bulunmuştu. Caruso-Cabrera, kampanyası için 2 milyon dolar bağış topladı.

Demokratların solcu senatör ve başkan aday adayı Bernie Sanders gibi isimlerin yanı sıra ülke çapında halktan büyük destek gören Ocasio-Cortez’in topladığı bağış miktarı ise 10 milyon 500 bin dolara ulaşmıştı.

Bağış toplama platformu ActBlue’nun analizlerine göre Cortez’e yapılan bağışların ortalaması 10 dolar. Bu da ne kadar fazla kişiden destek aldığının göstergesi.

Wall Street'i karşısına aldı, halk desteğiyle 10.5 milyon dolar topladı! İlginizi Çekebilir Wall Street'i karşısına aldı, halk desteğiyle 10.5 milyon dolar topladı!

CABRERA’NIN DESTEKÇİLERİ CUMHURİYETÇİLER

Michelle Caruso-Cabrera’ya bağış yapan iş insanlarının büyük bir bölümü, başkan Donald Trump’ın da destekçisi konumunda. Ocasio-Cortez de Cabrera’nın 2015 yılında ‘Cumhuriyetçi’ olarak kayıt yaptırdığını söyleyerek rakibini eleştirmişti.

Cabrera ayrıca 2010’da yazdığı kitabı ‘Haklı olduğumu biliyorsun’da Demokratlar için, “Harcama söz konusu olduğunda kontrolden çıkıyor” ifadelerini kullanmıştı. Kitabın ön sözünü yazan isim ise şu anda Trump’ın ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow.

CABRERA: BIDEN BENİM ARKAMDA

Cortez, Cabrera için, “Cumhuriyetçiler’in, Demokratik Parti seçiminde hayatı boyunca Cumhuriyetçi olan birine destek vermesi sürpriz değil. Biz kurumsal güçlere karşı günlük işlerin peşinde koşan Amerikalılar için çabalarken, söz konusu bağışçılar Wall Street’in ihtiyaçlarını gözeten bir adayı destekliyor” ifadelerini kullandı.

Michelle Caruso-Cabrera ise Demokratlar’ın başkan adayı Joe Biden ile meclisteki sözcüsü Nancy Pelosi’nin kendisini desteklediğini iddia etti, Cortez’i ise, “Bölücü ve ayrıştırıcı” olmakla suçladı.

İKİSİ DE GÖÇMEN KÖKENLİ

İki aday politik olarak ayrışsa da önemli benzerlikleri de var. Her ikisi de göçmen kökenlere sahip ve İspanyolca konuşuyor. Cabrera gençliğinde Pizza Hut’ta garson olarak çalışarak iş hayatına atılırken, Cortez de bir dönem barmenlik yaparak geçinmeye çalışıyordu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...