Sözcü Plus Giriş

Adana’da sel felaketi! İşte son durum

Türkiye yağışlı havanın etkisinden kurtulamıyor. Adana'da etkili olan yağışlar nedeniyle bir çok sera ve bahçe zarar gördü. Sarıçam'da patates, soğan ve marul ekili alanlar sular altında kaldı.

İsmail AKIN
Güncellenme: 10:34, 07/01/2020
Adana’da sel felaketi! İşte son durum

Adana’da etkili olan yağış binlerce ekili alana zarar verdi. Ziraat odası başkanları ekili tarım alanlarının zarar görmesi nedeniyle pazardaki bazı meyve ve sebze fiyatlarının artabileceği uyarısında bulundu.

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen

“PAZARA YANSIMASI OLACAKTIR”

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

İlginizi ÇekebilirMersin'de sel felaketi: 1 kişi göçük altında kaldıMersin'de sel felaketi: 1 kişi göçük altında kaldı

Üç gündür süren yağmurlar sonucu metrekareye 250-300 kilogram yağış düştüğünü belirten Girmen, “Seyhan'da yaklaşık 100 bin dekar ekili alan zarar gördü. Bu yağışlar tarım arazilerinin tolore edebileceği bir yağış değildi. Yağıştan özellikle bu dönemde tarlada olan yeşillik, sera ürünlerinin tamamı, narenciye bahçelerinin büyük bölümü zarar gördü, hasat gecikti. Bu durumun pazara yansıması da olacaktır. Mutlaka bir miktar atış olacaktır, özellikle yaş sebzede, yeşillikte.” dedi.

Adana’da etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle bahçe ve tarlaları su bastı. (Fotoğraf: DHA)

“KANALLAR 20-25 YILDIR TEMİZLENMEDİ”

Hala suların tam olarak çekilmediği bölgeler olduğunu söyleyen Girmen, “Bizim ana tahliye kanallarımız uzun zamandır temizlenmiyor. Bu konuda ilgili kurumların çok büyük bir kabahati var. 20-25 yıldır temizlenmeyen ana tahliye kanalları var. Asıl kabahat bu ana tahliye kanallarının uzun süredir temizlenmemesidir” açıklamasında bulundu.

Sarıçam Ziraat Odası Başkanı Ali Mehmet Sarsal

“PATATES, SOĞAN VE MARUL EKİLİ ALANLAR SULAR ALTINDA KALDI”

Sarıçam Ziraat Odası Başkanı Ali Mehmet Sarsal da konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Sarıçam'da 15 bin dönüm ekili alanın yağış ve selden etkilendiğini belirten Başkan Sarsal, “Bölgemizde üretilen patates, soğan ve marul ekili alanlar sular altında kaldı. Hasarımız çok büyük. Bölgemizde 300 bin dönümde tarım yapılmakta. Şu an tespit etimiz 15 bin dönümlük alan. Fakat hasarın daha büyük olunu biliyoruz. Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Fakat 15 bin dönümlük alanda bulunan ürünlerimiz tamamı zarar gördü. Yarın pazarda bu mahsulleri olmadığından fiyatlarda da artış olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan

“TEK SEVİNDİĞİMİZ YÖN HASAT SONU OLMASI”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ise bu yağışların ilkbaharda olması durumunda bir felaketin yaşanabileceğini söyledi. Doğan şöyle konuştu:

“22 Aralık Pazartesi Adana Bölgesi'nde çok yoğun yağış oldu. İlk gün metrekareye 117 kilogram yağış düştü. Şimdi tekrar yağışlar oldu. Bu toplamda 300 kilogramı geçti. Adana'da en çok yağış alan yerde Yüreğir bölgesi oldu. Bizim sadece tarım arazisi olarak kullanılan 100 bir dönüm alan sular altında kaldı. Tabi ki bu 100 bin dönümlük alanın hepsi ekili değil. Tek sevindiğimiz yönde hasat sonunda olması idi. Eğer bu yağmur ilkbaharda tarlaların ekildiği bir dönemde olsaydı bir felakete neden olabilirdi. Narenciye bahçelerimizde büyük oranda hasat yapılmıştı. Şu anda buğday ve marul ekili alanlarımızda küçük bir hasar söz konusudur. Sera alanlarımızda henüz ekim başlamadı”

İlginizi ÇekebilirZeydan Karalar'dan sel felaketi açıklaması: 500 milyona ihtiyaç varZeydan Karalar'dan sel felaketi açıklaması: 500 milyona ihtiyaç varİlginizi ÇekebilirAdana üç gündür sular altındaAdana üç gündür sular altında
Yayınlanma Tarihi:09:26,