Sözcü Plus Giriş

Naci Ağbal’dan ilk açıklama geldi

Önceki gün sürpriz Cumhurbaşkanı Kararı ile Murat Uysal'ın yerine TCMB Başkanı olarak atanan Naci Ağbal ilk açıklamasını yaptı. Fiyat istikrar için tüm araçları kullanacaklarını ve gerekli adımları atacaklarını söyleyen Ağbal'ın şeffaflık ve hesap verilebilirlik vurgusu dikkat çekti

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 09:27, 09/11/2020
Naci Ağbal’dan ilk açıklama geldi

6 Kasım’ı 7 Kasım’a bağlayan gece Murat Uysal’ın yerine Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atanan Naci Ağbal, ilk açıklamasını yazılı olarak yaptı.

19 Kasım’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına işaret eden Ağbal, “Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır” ifadelerini kullandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.

19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.

İlginizi Çekebilirİşte 10 maddede TCMB'nin 16 aylık Murat Uysal dönemiİşte 10 maddede TCMB'nin 16 aylık Murat Uysal dönemi İlginizi ÇekebilirNaci Ağbal'ın gelişi piyasaları nasıl etkiler? İşte uzman görüşleri...Naci Ağbal'ın gelişi piyasaları nasıl etkiler? İşte uzman görüşleri... İlginizi ÇekebilirUysal'ın görevden alınması dünyada yankılandıUysal'ın görevden alınması dünyada yankılandı
Yayınlanma Tarihi:09:05,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more