Sözcü Plus Giriş

AGİ dahil asgari ücret ne kadar oldu? Zamlı asgari ücret ne zaman alınacak?

Asgari ücretle çalışan milyonlarca insanı ilgilendiren 2020 yılındaki asgari ücret ve AGİ tutarı belli oldu. Peki Asgari ücret ne kadar oldu, AGİ dahil asgari ücret kaç para? Zamlı asgari ücret ne zaman alınacak?

10:55 -
AGİ dahil asgari ücret ne kadar oldu? Zamlı asgari ücret ne zaman alınacak?

Asgari ücret; işçinin yaşamı için gerekli temel ihtiyaçlarını (barınma, yeme, içme, sağlık, giyinme, ulaşım vs.) karşılayabilmesi için, işvereni tarafından çalışmasına karşılık verilen en düşük ücret anlamına gelir. Bu ücret hangi iş kolunda çalışırsa çalışsın işçinin alacağı minimum fiyattır ve her sene devletin çeşitli koşullara göre belirlediği oranlarda zam görmektedir.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? 

2020 yılı için asgari ücret teklifi bekar bir işçi için brüt 2.943 net 2.324 TL olarak açıklandı. Böylece asgari ücrete net yüzde 15.04 zam yapılmış oldu. Karar oy çokluğu ile alındı. İşverene 75 TL asgari ücret desteği verilmeye devam edilecek. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat sendikanın bu teklifi kabul etmediğini söyleyerek masadan kalktı.

%33'Ü VERGİ!

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre; aylık brüt maaşı 2 bin 943 lira olan bir asgari ücretli, 618.30 lirası kaynağında kesilen vergi ve SGK primi, 354.13 lira da dolaylı vergi olmak üzere ayda 972.43 lira vergi ödeyecek. Yani yıllık 35 bin 36 liralık brüt gelirinin yüzde 33’ü, bir başka ifadeyle 11 bin 669 lirası vergiye gidecek ve eline sadece 23 bin 647 lira kalacak.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more