Almanya ekonomisi yüzde 8.2 büyüdü

Almanya ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 8.2 ile rekor bir hızda ve beklentilerin üzerinde büyüdü.

Almanya ekonomisi yüzde 8.2 büyüdü

Federal İstatistik Kurumu’nun açıkladığı veriler Avrupa’nın en büyük ekonomisinin corona virüsü salgınının neden olduğu en büyük resesyondan kısmen de olsa toparlanma içerisinde olduğunu gösterdi.

Ekonominin Temmuz-Eylül ayları arasında kaydettiği yüzde 8.2 büyüme kurumun 1970 yılında çeyreklik büyüme rakamlarını ölçmeye başlamasından bugüne kaydettiği en büyük çeyreklik büyüme olurken Reuters anketine katılan ekonomistler büyümenin yüzde 7.3 olmasını bekliyorlardı.

Alman ekonomisi salgının ilk dalgasında hanehalkı harcamalarının, şirket yatırımlarının ve ticaretin durma noktasına gelmesiyle ikinci çeyrekte eşi görülmemiş şekilde yaklaşık yüzde 10 seviyesinde daralmıştı.

2021’DE YÜZDE 4.4 BÜYÜME BEKLENİYOR

Kurum üçüncü çeyrekte beklenenden daha iyi gelen büyüme rakamlarının özel tüketim harcamaları, yatırımlar ve ihracatın artmasından destek bulduğunu açıkladı.

Almanya hükümeti gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) beklentisini de yukarı yönlü revize etti. Daha önce yüzde 5.8 olan GSYH daralma beklentisi yüzde 5.5’e revize edilirken 2021’de yüzde 4.4 büyüme bekleniyor. (REUTERS)

Almanya ekonomisi rekor seviyede daraldı İlginizi Çekebilir Almanya ekonomisi rekor seviyede daraldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Almanya Avrupa büyüme Corona Ekonomi Reuters
Loading...